Senetle Nasıl Altın Alınır? - Banka ve Kredi Rehberi
 • YARIM ALTIN
  884,84
  % -0,07
 • $ DOLAR
  5,7956
  % -0,01
 • € EURO
  6,4701
  % -0,09
 • £ POUND
  7,4899
  % -0,52
 • ¥ YUAN
  0,8209
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,0909
  % -0,04
 • BITCOIN
  47535,657
  % 3,41
 • BIST 100
  98.415
  % 0,00
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

Senetle Nasıl Altın Alınır?

Senetle Nasıl Altın Alınır?

Günümüzde birikim amacı ve evlilik amacı ile genel olarak altın alımı yapılmakta. Ancak bazı zamanlarda altın almak bir hayli zorlaşabiliyor bunun sebebi ise her geçen gün artan altın fiyatları. Birçok kuyumcu altın alacağınız zaman kredi kartı kullanmanızı sağlayabiliyor birçoğu da taksit imkanı sunuyor. Bunların dışında kendi imkanları halinde sizlere kredi kartınız olmadan taksitli altın alma imkanı sağlıyor. Bu işlemide senetle yapıyor ancak altını senetle almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir çok husus olduğunu belirtmek isteriz. Bazı durumlarda dolandırılma ihtimali söz konusu olabilir maalesef. Şuanki yazımızda aklınızdaki sorulara açıklık getirecek ve senetle altın alma hakkında yanlış bilinen bilgileri düzeltmeye çalışacağız. Sizlerde yazımızı dikkatli okuyup dolandırılma ihtimalini aklınızdan çıkarmayın. Senetle nasıl altın alınır? Senetle altın almanın yolları, senetle altın alınır mı gibi sorularınızın cevabı aşağıdadır.

Senetle Nasıl Altın Alınır?

Senet karşılığında altın alma kararını verdi iseniz bu konu mantıklımı öncelikli olarak ona bakalım. Eğer kredi kartınız yoksa ve nakit durumunuz altın almaya el vermiyorsa senetle altın alma seçeneği değerlendirilebilir bir hal alıyor. Gideceğiniz kuyumcunun sizin için belirleyeceği vadeler ile ödemelerinizi kolaylaştıracaktır. Bu imkandan faydalanarak hem cebinizi rahatlatacak hemde altın alma ihtiyacını gidermiş olacaksınız. Ancak sizlere tavsiyemiz bulunduğunuz konumda tanıdığınız veya tanınmış kuyumcuları tercih etmenizdir. Senetle altın alırken daha dikkatli davranmalısınız.

İşlerinizi hallederken dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise bu işleri resmi bir şekilde yasalara uygun yapan kuyumcuları tercih etmeniz gerekmektedir. Senet karşılığı sizlere borç para teklifinde bulunan şahıslar sizleri dolandırabilir ve ilerleyen zamanlarda ciddi anlamda sizlere sorun çıkarabilir. Bu şeye halk içerisinde tefeci denmektedir ve söylememiz gereken tefecilik ciddi olarak kabul edilen büyük bir suçtur. Ek olarak tefecilerden alınan paranın sonrasında yaşanabilecekler güvenli olmayan durumlara yol açabilir. Buna istinaden senetle altın almak istediğiniz kuyumcuyu iyi seçmeniz gerekir.

Senetle Altın Satan Yerler Nerelerdir?

İlk olarak yapmanız gereken kesinlikle kuyumculardan altın almaktır. Hangi ilde yaşıyorsanız çevre kuyumcuları ziyaret edebilir etrafınızda bulunan kuyumculardan bilgi alabilirsiniz, daha sonra çoğu ilde bulunan kuyumcular çarşısını ziyaret edebilir oradaki esnaftan bilgi alabilirsiniz. Böylelikle dolandırılma riskini aza indirir ve güvenli olanın araştırmasını yapmış olduğunuzu sizlerde anlayacaksınız. Böylece senetle altın alma imkanı sunan kuyumcuları bulabilirsiniz. Ancak belirtmek istediğimiz bir diğer konu ise senet işlemlerinde altın fiyatlarında bir değişiklik yaptığıdır. Senetle altın alırsanız almış olduğunuz altının fiyatı üzerine faiz gelebilir. Yani sadece almış olduğunuz altınların parasını taksitli bir şekilde ödemezsiniz bunun içinde faizde mevcuttur.

Yukarıda da yazdıklarımıza istinaden senet ile altın almak istiyorsanız bu şekilde sizlere yardımcı olmak isteyen kuyumcular bulunmaktadır. Genel olarak kuyumcular çarşısı içerisinde bu işle ilgilenen kuyumcular olacaktır diye düşünmekteyiz ancak tedbiri elden bırakmamak her zaman için iyidir.

Senetle Altın Almak, Senetle Bilezik Alma Yöntemleri

Düğün için veya hediye amaçlı senetle bilezik almak istiyorsanız bunu birçok yöntem ile alabilirsiniz ancak önceliğiniz kredi kartı ile güvenli alışveriş olmasıdır. Eğer kredi kartınız yok nakit durumunuzda kısıtlı ise senetle altın alma yöntemine başvurabilirsiniz. Bankalardaki sicilinize göre imkan varsa kredi çekerek altın alabilirsiniz. En yaygın olan altın alma işlemi nakit dışında kredi kartı ve banka kredisi olarak bilinir.

Banka kredisi çekerek altın almayı düşünüyorsanız sizler için uygun olan bankayı bulup başvuruda bulunabilir böylece işinizi hızlıca halledebilirsiniz sizler için uygun hizmet veren bankayı bulmak senetle altın satan kuyumcu bulmaktan daha kolay olacaktır. Ancak kredi çekerken dikkat etmeniz gereken hususları göz ardı etmenizi önermeyiz fazla aşırı kullanım sağlamayarak sadece ihtiyacınız olanı almanız sizin için daha iyi bir çözüm olacaktır. Banka kredisi kullanarak bilezik almak daha mantıklı bir seçenek olabilir.

Bunların dışında çevrenizde tanıdığınız varsa yada bir akrabanız bu kuyumculuk işi ile ilgileniyorsa onlara danışabilirsiniz. Böylece senetle altın alabilirmisiniz diye görüşebilir kendileri yardımcı olamıyor ise tanıdıklarına yönlendirme imkanı olabilir. Tanıdığınız kuyumcu eğer bu işi yapıyorsa sizede güveni varsa sizinde ona güveniniz varsa karşılıklı daha kolay anlaşabilir işlerinizi daha rahat ve güvenli halledebilirsiniz.

İstanbul’da Senetle Nereden Altın Alınır?

Genelde senetle altın satılan yerler büyük şehirler olabiliyor. Buna istinaden İstanbul 16 milyon nüfusa sahip bir şehir böylece aradığınızı bulmanız için birçok imkan sağlayacaktır. Ancak herkes iyi huylu olmayabilir seçiminizi yaparken iyi araştırmalı ve dikkatli olmalısınız. İstanbul’da senetle altın almak istiyorsanız daha çok bilinen ve tanınan kuyumcuları tercih etmenizi öneririz.

İstanbul içerisinde genelde birçok bölgede kuyumcu bulunmaktadır ancak genellikle en çok bilinen ve tercih edilen kapalı çarşı, kuyumcular çarşısı gibi yerlerde esnaflar ile görüşebilir böylece senetle altın alabilirsiniz. Kendi güvenliğiniz için tefecilerle çalışma sağlamamalı bunun yanı sıra kendini tefeci olarak tanıtıp senet karşılığı para almamalısınız.