Kredi Kartımdan Fazla Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım? - Banka ve Kredi Rehberi
 • YARIM ALTIN
  884,84
  % -0,07
 • $ DOLAR
  5,7956
  % -0,01
 • € EURO
  6,4701
  % -0,09
 • £ POUND
  7,4899
  % -0,52
 • ¥ YUAN
  0,8209
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,0909
  % -0,04
 • BITCOIN
  47535,169
  % 3,41
 • BIST 100
  98.415
  % 0,00
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

Kredi Kartımdan Fazla Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartımdan Fazla Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartımdan Fazla Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartımdan Fazla Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartımdan Fazla Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?

Günlük hayatta hepimizin başına gelen bir olay olan kredi kartından fazla para çekilmesi yapılan küçük hatalardan, yanlış tuşa basılmasından, art niyetten ve dikkatsizlik gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. Kredi kartınızdan fazla para çekilmesi veya yapmadığınız bir harcamanın yapılmış gibi işlenmesi durumunda yapmanız eğer anlık olarak fark etmişseniz ilgili kişiye işlemi iptal etmesini söylemek ve ilgili kişinin işlemi iptal etmesinden sonra yeniden ödeme yapmaktır. Ancak çoğumuz yapılan işlemleri anlık olarak fark edemiyor, daha sonra ekstre incelerken farkına varıyoruz. Yapılan yanlışlığı sonradan fark ettiyseniz şu adımları takip etmeli, süreci yakından takip ederek paranızın iade edilmesini sağlamalısınız.

1 ) Kart sahibi olarak çalıştığınız bankayı arayarak durumu bildirmelisiniz. Müşteri temsilcisi size bir dilekçe doldurmanız gerektiğini belirterek işleminizi kayı altına alacaktır.

2 ) Çalıştığınız bankanın internet bankacılığı aracılığı ile veya şubeye doğrudan giderek yapılan harcama itirazında bulunmalısınız. Eğer itiraz dilekçesi doldurmazsanız herhangi bir hak iddaa edemiyorsunuz.

3 ) Çalıştığınız banka itiraz dilekçesini işleme aldıktan sonra durumu inceler ve kredi kartının kullanıldığı posu veren banka ile iletişime geçer. Bu yasal bir zorunluluk olup bankanız yapmadığı takdirde şikayetçi, olma hakkınız vardır. Kullanılan pos cihazını veren banka kendisine gelen bilgileri ve itiraz dilekçesini inceler. Yapılan inceleme sonucunda ilgili banka itiraz edilen harcamanın yapıldığı iş yerine yazılı olarak belge gönderir ve itiraz konusu ile ilgili bilgi ve yapılan harcama detayları ile ilgili belgeleri ister. Bu belgeler adisyon, harcama kalemlerinin kayıtları vb şeklindedir. Bu yazışmalar posta kanalı ile gerçekleştiği için süreç biraz uzamaktadır.

4 ) Pos cihazının bağlı bulunduğu banka harcama yapılan iş yerine bilgi ve belge talebinde bulunurken standart olarak cevaplama süresi olan 15 günlük bir süre belirler. Eğer 15 gün içinde harcama yapılan iş yerinden bilgi ve belge gelirse, belge ve bilgiler harcamanın doğru olduğuna kanıt oluşturabilecek bilgiler içeriyorsa geri ödeme yapılmaz.

Ancak 15 günlük süre içinde iş yerinden herhangi bir bilgi veya belge gelmezse veya gelen bilgiler ve belgeler harcamayı doğrular nitelikte değilse iş yeri pos cihazını veren banka işlemi iptal eder, yapılan yanlış harcama miktarını kredi kartı sahibine iade eder ve bu ücreti iş yeri hesabından düşer.

Kredi kartı Harcamalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kredi kartı Harcamalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kredi kartı Harcamalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kredi kartı kullanıcıları dikkatsizlikten ve ilgisizlikten dolayı yanlış tutar harcamaları ile sürekli olarak karşılaşmaktadır. Yapılan yanlışlık için itiraz ettiklerinde ise harcama sırasında şifre giren kişi kredi kartı sahibi olduğu için onay vermiş kabul edilmektedir. Daha sonra yapılan itirazlar için olumlu ve olumsuz cevap alan kredi kartı kullanıcıları vardır. Yapılan itiraz için mahkemece şifre girişi sırasında tutar kabul edilip, onaylanmış ve şifre girişi yapılarak ödeme yapılmıştır şeklinde red cevabı vermiştir. Bu nedenle kredi kartı kullanırken;

1 ) Şifre giriş ekranında ödenecek tutara dikkatli bir şekilde bakılması gerekir.

2 ) Ödeme sırasından önce talep edilen tutar ile ödeme sırasında ekranda yazan tutarın aynı olması gereklidir.

3 ) Ödeme yapıldıktan sonra kesilen slip ile talep edilen tutar karşılaştırılmalı bir yanlışlık varsa hemen düzeltilmelidir.

4 ) Yanlış fark edildiği an yapılması gereken iş yeri sahibine itiraz etmek, itiraz kabul edilmediğinde doğrudan çalıştığınız bankayı arayarak yardım istemek gibi konulara azami özen göstermelisiniz. İyi niyetli olarak yapılan yanlış ödemelerin yanında art niyetli olarak yapılan yanlış ödemeler de vardır. Bu nedenle kredi kartı kullanırken azami özen gösterilmesi çok önemlidir.