Kredi Kartı Faiz Hesaplama 2019 - Banka ve Kredi Rehberi
 • YARIM ALTIN
  863,94
  % -0,35
 • $ DOLAR
  5,7449
  % -0,11
 • € EURO
  6,3531
  % 0,14
 • £ POUND
  7,4259
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  0,8211
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,0903
  % 0,28
 • BITCOIN
  48701,372
  % -0,18
 • BIST 100
  105.380
  % 1,54
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

Kredi Kartı Faiz Hesaplama 2019

Kredi Kartı Faiz Hesaplama 2019

Kredi kartı faizleri hesaplanırken borç miktarının ödendiği tarih aralığı baz alınmaktadır. Kredi kartı faizleri anapara baz alınıp zaman aralığının da göz önünde bulundurulması ile hesaplanmaktadır. Kredi Kartları Kanununun 26. Maddesi, kredi kartı faiz hesaplaması esnasında uyulacak kurallar hakkında net bir bilgi sağlamaktadır. Kredi kartı borcunun ödenmediği her geçen gün için ekstra faiz uygulanabilmektedir.

Kredi Kartı Faizi Nedir?

Kredi kartı faizleri hesaplanırken göz önünde bulundurulacak belli başlı kıstaslar bulunmaktadır. Kredi kartı sahiplerinin aylık borçlarını ödememeleri ya da minimum tutarın altında ödemeleri durumunda, ödenmeyen miktar için gün başına ekstra para talep edilmektedir. Vatandaşlar dönem borçlarını kısmi miktarda ödeseler dahi borcun bir kısmı hala güncel kalmaktadır. Kalan bu tutar ise akdi faiz uygulaması ile gecikme bedeli alınarak yeniden hesaplanmaktadır. Güncel yasalara göre kredi kartı borçları faizlerine uygulanacak ceza bedelleri Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ve Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu tutarları da eklenerek oluşturulmaktadır. BSMV %5, KKDF ise %15’lik faiz tutarı ile kart sahibinden talep edilmektedir.

Kredi Kartı Faiz Oranları

Kredi kartlarının faizleri dönemsel olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak, Merkez Bankası tarafından üç ayda bir güncellenen verilere göre 2019 Haziran sonuna kadar uygulanacak faiz oranları şu şekildedir:

 • Alışveriş ve nakit çekim için uygulanan akdi faiz oranı: % 2,15
 • Vatandaşlar tarafından borçların geç ödenmesi durumunda uygulanan gecikme faizi oranı: % 2,65
En Kolay Kredi Veren Bankalar 2019

Kolay bir şekilde kredi alınabilen bankalar 2019 konusu birçok ihtiyaç sahibi vatandaşın akıllarında soru işareti uyandırmaktadır. Dünyada ve Türkiye’de eğitim, sağlık, gıda vb gibi ihtiyaçlar sonrası artan nakit para ihtiyacı doğrultusunda bankalar en kolay kredi verme imkânını müşterilerine sunmaktadır. Nakit kredi verme prosedürleri bankalar için farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra ülkemizde kredi kartı faiz oranlarının hızlı bir şekilde artış göstermesinden dolayı, bankalar müşterilerine nakit kredi alma

İlgili İçerik

Kredi Kartı Faiz Hesaplama

Kredi kartlarının faizi kart borcunun ödenmediği durumlarda uygulanmaya başlamaktadır. Kredi kartlarının faiz oranlarının hesaplanmasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenen ve belirli aralıklarla güncellenen akdi faiz oranları göz önünde bulundurulmaktadır. Kredi kartı borçlarının geç ödenmesi sonucu ortaya çıkacak mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına oranlanması ile gecikme faizi ortaya çıkmaktadır. Asgari ödeme tutarını karşılamayan dönem borçları için ise akdi faiz uygulamaları geçerli olmaktadır. Kredi kartı ile mağaza ya da internet alışverişi yapan kullanıcıların güncel borç tutarlarını düzenli aralıklarla kontrol etmeleri gerekmektedir. Günümüzde internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamaları sayesinde güncel borç tutarı ya da faiz oranlarını hızlı bir şekilde görüntülemek mümkün hale gelmektedir. Kredi kartı borçlarını belirtilen tarihlerde ödemeyen kullanıcılar için banka takip ya da haciz işlemleri uygulanabilmektedir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı gecikme faizleri hesaplanırken belirli yöntemlerden faydalanılabilmektedir. Kolay bir şekilde Kredi kartı faiz oranı hesaplaması yapmak için aşağıdaki yöntemler vatandaşlar için faydalı olacaktır:

 • Öncelikle vatandaşlar tarafından sağlanan bilgiler aracılığı ile asgari ödeme miktarı hesaplanmaktadır.
 • Ortaya çıkan asgari ödeme miktarının o döneme ait ödenen borç miktarından çıkartılması gerekmektedir.
 • Asgari miktarda ödenmesi gereken aylık borcun ödenen borçtan fazla olduğu durumlarda ödenmeyen miktar için aylık olarak %2,65 oranında faiz uygulanmaktadır.
 • Asgari miktarda belirlenen tutarı karşılamayan dönem borçları için %2,15 oranında akdi faiz ücreti alınabilmektedir.
 • Ortaya çıkan gecikme faizi ve akdi faiz ücretleri toplanarak toplam borç tutarı oluşturulmaktadır.
 • Tüm faiz tutarı BSMV ve KKDF vergileri ile toplanarak vergi ücretleri eklenmektedir.
 • Toplam dönem borcu vergi ücretlerinin faiz oranları ve güncel borç tutarı ile toplanması ile hesaplanmaktadır.

Bu aşamaların 30 günlük bir zaman aralığını göz önünde bulundurduğu unutulmamalıdır. Bu aşamalar kullanılarak yapılacak hesaplama sonucu aylık dönem borcuna uygulanan faiz oranları ortaya çıkmaktadır. 30 gün dışında kalan zaman dilimine dair yapılacak hesaplamalarda günlük faiz oranları hesaplaması yapılmaktadır.

Kredi Kartı Asgari Tutarı

Kredi kartları asgari tutarı, aylık dönem borcu ödemelerinde talep edilen en düşük miktarlı tutar olarak tanımlanmaktadır. Asgari ödeme tutarının gecikmesi durumunda, vatandaşların borçları “gecikme” kapsamında değerlendirilmektedir. Gecikmenin ileriki dönemlerinde ise Kredi Kayıt Bürosu tarafından işlem yapılarak kredi notu olumsuz olarak etkilenmektedir. Asgari borç tutarını ödemekte zorlanan vatandaşlar için gecikme faizinin hesaplanacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden, asıl borç miktarını ödemekte zorlanan vatandaşların asgari ödeme miktarını ödemeleri tavsiye edilmektedir. Asgari ödeme miktarı geciktiğinde hem gecikme faizi hem de akdi faiz uygulanacağı için borç miktarı zamanla artış gösterebilmektedir.

Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar 2019

2019 yılı konut ipotekli kredi veren bankalar sayesinde uzun vadeli ve büyük tutarlı kredileri evinizi ipotek göstererek çekebilirsiniz. Genellikle ipotek olarak gösterilen evin ekspertiz raporunda belirtilen değerinin belirli bir oranı üst limit olarak çekilebilmektedir. Sadece konutları değil iş yerlerini ve imarlı arsaları da teminat olarak kabul ederek ipotekli kredi veren bankalar;Ziraat BankasıHalkbankKoç FinansDenizbankİş bankasıAkbankTEBBurgan BankVakıfbank

İlgili İçerik

Asgari Ödeme Yapıldığı Zaman Uygulanan Faiz Oranı

Asgari ödemelerin yapıldığı durumlarda dahi faiz uygulanabileceği göz ardı edilmemelidir. Asgari ödeme işlemi gerçekleştikten sonra geriye kalan toplam dönem borcu için her ay %2,15 oranında akdi faiz uygulaması gerçekleşmektedir. Akdi faiz, gecikme faizinden bağımsız olarak hesaplanmaktadır. Akdi faiz ve gecikme faizi Merkez Bankası tarafından üç ayda bir güncellenmektedir. Asgari ödemelerin geciktiği durumlarda ortaya çıkabilecek faiz oranları hesaplaması için müşterisi olunan Banka şubelerinden detaylı bilgi alınabilmektedir.

Kredi Kartı Taksitli Avans Kullanımı

Kredi kartları taksitli avanslar, nakit çekim işlemlerine verilen genel addır. Türkiye Merkez Bankası tarafından yapılan düzenlemelere göre, taksit sayısı 12 aylık vadelerden oluşmaktadır. Taksitli nakit avans çekimi sonrası uygulanacak faiz oranının akdi faiz oranından fazla olması mümkün değildir. Buna göre, taksitli nakit avanslar sonrası uygulanacak en yüksek faiz %2,15 oranındadır.

Taksitli Nakit Avans Faizi Nasıl Belirleniyor?

Taksitli nakit avansların kullanımı sonrası uygulanan faiz, kredi kartı harcamalarına uygulanan faiz oranıyla benzerlik taşımaktadır. Bu açıdan bakıldığında taksitli alışveriş yapmak ve nakit avans kullanmak arasında faiz oranı bakımından çok büyük bir fark bulunmamaktadır. Taksitli nakit avans sonrası bankalar tarafından belirlenen taksit tutarları aşağıdaki gibidir:

Ziraat Bankası Kredi Kartları: 2 ile 12 taksit arası,

Halkbank Kredi Kartları: 3 ile 12 taksit arası,

Garanti Bankası Kredi Kartları: 5 ile 12 taksit arası,

Yapı Kredi Kredi Kartları: 5 ile 12 taksit arası,

Deniz Bank Kredi Kartları: 4 ile 12 taksit arası.

Kredi Kartının Kullanıma Kapatılması

Kredi kartlarının kullanıma kapanması borç miktarının iki dönem üst üste ödenmemesi sonucu gerçekleşebilmektedir. Kredi kartı kullanıcılarının hesap kesim ve son ödeme tarihleri konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Bir yıl içerisinde üç defa geç ödenen kredi borçları sonucunda, kart sahibinin nakit kullanma hakkı elinden alınabilmektedir. Kapatılan kredi kartlarının yeniden kullanıma açılması ise toplam borç tutarının tamamının ödenmesi ya da yapılandırma işleminin tamamlanması ile mümkün hale gelmektedir.

Taksitli Nakit Avans Borcu Ne Zaman Takibe Düşüyor?

Kredi kartlarının nakit avans borçları kısa bir süre içerisinde yasal takibe düşebilmektedir. Olası aksiliklerin yaşanmaması için vatandaşların asgari ödemeleri belirtilen tarihlerde gerçekleştirmesi beklenmektedir. Kredi kartları ile nakit avans işleminde bulunan vatandaşlar 2 defa üst üste asgari ödeme işlemini gerçekleştirmezse ilk olarak 30 günlük bir yasal süre tanınmaktadır. 30 gün süresince yapılmayan ödemeler sonucunda ise bankalar yasal takip sürecini başlatabilmektedir. Yasal takip süreci vatandaşların kredi notları açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Borçların geç ödenmesi sonucu vatandaşlar için kredi kartı faizleri uygulanabilmektedir. Kötü bir sürprizle karşılaşmak istemeyen kart sahiplerinin bankaları ile iletişim halinde olmaları tavsiye edilmektedir. Yasal takip sürecinin başladığı durumlarda vatandaşlar mesaj ya da elektronik posta yolu ile bilgilendirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi Kredi Kartı Başvurusu 2019 başlıklı makalemizde Kredi Kartı Başvuru, www.yapikredi.com.tr ve Yapı Kredi Bankası hakkında bilgiler verilmektedir.