Kredi Kartı Asgari Hesaplama Nasıl Yapılır? - Banka ve Kredi Rehberi
 • YARIM ALTIN
  863,94
  % -0,35
 • $ DOLAR
  5,7449
  % -0,11
 • € EURO
  6,3531
  % 0,14
 • £ POUND
  7,4259
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  0,8211
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,0903
  % 0,28
 • BITCOIN
  48701,534
  % -0,18
 • BIST 100
  105.380
  % 1,54
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

Kredi Kartı Asgari Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Asgari Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı asgari hesaplaması şu şekilde yapılır:

 • Kişinin yeni aldığı kredi kartında ilk yıl için asgari tutar; harcanan miktarın %40’ı olarak hesaplanır.
 • Kişinin 1 yıldan daha eski olan kredi kartlarında asgari tutar; harcanan miktarın %30’u olarak hesaplanır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı; kişinin kredi kartı limiti ile bağlantılı olarak, kişinin dönem sonu borcu olan miktar üzerinden ödemesi gereken en alt ödeme tutarına verilen isimdir. Kişi bu miktarı kullandığı bankanın mobil uygulamasının dönem sonu borçlarını gösterdiği kısımdan veya çıkan kredi kartı ekstresinden görüntüleyebilir. Kredi kartı ekstresinde kişinin toplam borcu, güncel borcu ve ödemesi gereken asgari tutar yer alır. Ayrıca eğer kişi asgari tutarı ödemekte de gecikir ise; banka kendisine bir gecikme bildirimi gönderir. Ödenmemesi halinde de Kredi Kayıt Bürosu’na bu bilgiler iletilir.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Üst Üste Kaç Defa Yatırılabilmektedir?

Kredi kartı asgari tutarını kaç defa üst üste yatırabileceği kişinin banka ile olan anlaşmasına bağlıdır. Asgari tutardan daha alt miktarda bir ödeme gerçekleştirmeye kalkmadığı sürece kişi istediği kadar üst üste asgari tutarı yatırabilme imkanına sahiptir.

Kredi Kartı Borcunun Asgarisinin Ödenmesinin Kredi Notuna Etkisi Nedir?

Kredi kartı borcunun asgarisinin ödenmesinin kredi notuna etkisi; dikkate alınabilecek kadar çok olmaz. Çünkü zaten asgari tutar, ödenmesi gereken borcun minimum miktarı olduğu için; bir ödeme yapılması durumunda banka kredi notu algoritmasına bunu kişinin borcu ödendi olarak yansıtır. Dolayısı ile kişi kredi notunu düşürebilecek bir borç ödememe durumunu gerçekleştirmiş sayılmaz. Ancak kişinin mevcut varlık durumuna bakıldığında, hala borcu var gözükmektedir. Kişinin hali hazırda var olan borç miktarı da kredi notunu etkileyen bir unsur olduğundan; kalan borç, kredi notu algoritmasında kişinin diğer borçları ile birlikte hesaplanır. Bu durumda kişinin gelirinin ne kadar olduğunun, hesabında ne kadar para bulunduğunun büyük önemi vardır. Eğer kişi kredi kartı borcunun asgarisini ödedikten sonra kalan borcuna oranla çok daha fazla bir gelire sahip ise; kredi notuna bakılacak herhangi bir işleminde bu durum bir sorun teşkil etmemektedir.

İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar 2019

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar zaman zaman sundukları bu hizmetlerle nakit ihtiyacı olan kişilere düşük tutarlı krediler vermektedir. İcralık olanlara kredi veren bankalar bu hizmeti sağlarken güvence istemekte ve birçok önemli prosedür uygulamaktadır. Ödenmemiş, geciken ya da farklı bir nedenle kredi notunun düşmesine neden olan kişilerin yeniden kredi alabilmesi, icralık olduğu için oldukça zordur. Türkiye’de gelişen bankacılık sektörü ve beraberinde gelen rekabet ortamı sayesinde icralık

İlgili İçerik

Kredi Kartının Asgari Ödemesi Yapılmaz İse Ne Olur?

Kredi kartının asgari ödemesi yapılmaz ise; kişi o ayki borcunu ödememiş sayılır. Asgari tutarın altında bir miktarda ödeme yapmış olsa dahi bu durum değişmez. Bu durumda banka kartın çeşitli özelliklerini sınırlandırma hakkını saklı tutar. Dolayısı ile kişi bir yıl içerisinde, herhangi bir zaman diliminde 3 defa bu durumu yaşadığı takdirde; kartı nakit çekme ve limit artışına kapatılır. Eğer kişi bir yıl içerisinde 3 ay üst üste bu durumu yaşar ise; kartı kullanıma kapatılır. Kişinin kartı tekrar açtırabilmesi için ise; borcun sadece asgarisini değil, tamamını kapatması gerekir. Bu durum Kredi Kayıt Bürosu’na bildirildiği için de kişinin kredi notu da bu durumdan etkilenir.

Kredi Kartına Asgari Ödeme Yapıldığında Uygulanan Faiz Oranı Nedir?

Kredi kartına asgari ödeme yapıldığında uygulanan faiz oranı 3 ayda bir belirlenmektedir. Faiz oranlarını Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tespit etmek ve açıklamak ile yetkilidir. 2019 yılının üçüncü çeyreği için ise bu oran aylık olarak %2.15 olarak belirlenmiştir. Uygulanan bu faiz oranına akdi faiz adı verilmektedir. Gecikme faizi ile akdi faiz aynı değildir. Akdi faiz; kredi kartının asgarisini ödeyen kişilerin, bir sonraki aya devreden borcuna uygulanan faizdir ve uygulanabilecek faiz oranlarından en yükseğidir.

Gecikme Faizi Üzerine Ne Tür Vergiler Uygulanmaktadır?

Gecikme faizi üzerine uygulanan vergiler şunlardır:

 • Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV)
 • Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF)

Kişinin kredi kartı üzerinden ödemekle yükümlendirildiği bütün cezai durumlardan bu iki verdi alınmaktadır. Banka bu vergileri var olan faiz tutarının üzerine ekleyerek kişiden almaktadır. Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi için alınan oran; ceza tutarının %5’idir. Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu için alınan oran ise; ceza tutarının %15’idir.

Ertelemeli Kredi Veren Bankalar 2019

2019 yılı geç ödemeli kredi veren bankalar tarafından sunulan faiz oranları, üst limitleri, vade seçenekleri, başvuru şartlarını ve istenen belgeleri detaylı olarak inceleyerek sizlerle paylaştık. Genel olarak bakıldığında ilk taksiti 3 aya kadar erteleme fırsatı sunan ertelemeli kredi fırsatı sunan bankalar sayesinde ödemelerinizi erteleyebilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız bilgileri detaylı olarak inceleyerek kendinize en uygun ertelemeli krediyi seçebilirsiniz.Ertelemeli

İlgili İçerik

Örnek Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplaması

Örnek kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplaması şu şekildedir:

 • Kredi kartı limiti 5.000 TL olan bir kişi; bir ay içerisinde eğer 2.000 TL dönem borcuna sahip olmuş ise ve bu kişinin kredi kartını alması üzerinden 1 yıl geçmiş ise, kişinin o dönem içerisinde ödemek ile yükümlü olduğu asgari tutar 600 TL’dir.
 • Kredi kartı limiti 5.000 TL olan bir kişi; bir ay içerisinde eğer 2.000 TL dönem borcuna sahip olmuş ise ve bu kişinin kredi kartını almasının üzerinden 1 yıl geçmemiş ise, kişinin o dönem içerisinde ödemek ile yükümlü olduğu asgari tutar 800 TL’dir.
 • Kişinin kredi kartı limiti 20.000 TL ise ve bu kişi 10.000 TL’lik bir dönem borcuna sahip ise; üstelik kişinin kredi kartını almasının üzerinden 1 yıl geçmiş ise, kişinin o ay içerisinde ödemek ile yükümlü olduğu asgari tutar 3.500 TL’dir.

Kredi Kartının Limiti Nasıl Belirlenmektedir?

Kredi kartının limiti belirlenirken kişinin aylık geliri dikkate alınır. Yasalar gereğince; bir kişinin kaç kredi kartı olursa olsun, kredi kartlarının toplam limiti, aylık gelirinin 4 katını geçememektedir. Dolayısı ile kişi dönem içerisinde kredi kartının limitini arttırmak istese de ve bankanın ne kadar iyi müşterisi olsa da limitini sadece maaşının 4 katına kadar arttırabilme şansına sahiptir. Ayrıca kişi kredi kartını ilk aldığında, kredi kartı limiti aylık gelirinin 2 katı olarak belirlenir. Kişinin dönem içerisindeki harcamalarına göre zaman içerisinde limit arttırma talebinde bulunulabilinir.

Kredi Kartının Kullanıma Kapatılması Nasıl Olur?

Kredi kartının kullanıma kapatılması için gerçekleşmesi gereken durumlar şunlardır:

 • Kişi iki kere üst üste kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemez ise bankanın kredi kartını kullanıma kapama hakkı vardır.
 • Kişi bir yıl içerisinde 3 kere kredi kartı borcunu geç öder ise veya hiç ödemez ise; banka kredi kartını kullanıma kapama hakkına sahiptir.

Yapı Kredi Bankası İçin Örnek Asgari Tutar Hesaplaması

Yapı Kredi için örnek asgari tutar hesaplaması şu şekildedir:

 • Yapı Kredi müşterisi olan bir kişi kredi kartı limitinden aylık 1.000 TL harcamış ise; %30’u 300 TL olarak hesaplanır ve kişi 300 TL’lik asgari miktarı öder. Kişinin bir sonraki döneme 700 TL’lik borcu devreder. Hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arası için ve son ödeme tarihi ile bir sonraki hesap kesim tarihi arası için ayrı ayrı %2.25 oranında alışveriş faiz oranı hesaplanır. Buna göre kişi bir sonraki ay kalan borcuna ek olarak 15.75 TL faiz ödemiş olur.
 • Yapı Kredi müşterisi olan bir kişi aylık 1.000 TL harcamış ise ve asgari ödeme tutarı olan 300 TL’nin sadece 150 TL’sini ödemiş ise; kişiden hem %2.25 oranında alışveriş faiz oranı hem de %2.75 oranında gecikme faiz oranı alınır. Bu oranların ikisi de ayrı ayrı hem hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arası için hem de son ödeme tarihi ile bir sonraki hesap kesim tarihi için hesaplanır. Bu hesaplamalar sonucunda kişi bir sonraki ay kalan 850 TL’lik borcuna ek olarak 19.63 TL faiz ödemiş olur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Faiz Hesaplama 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.