KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği 2019 - Banka ve Kredi Rehberi
 • YARIM ALTIN
  884,77
  % -0,06
 • $ DOLAR
  5,7947
  % 0,00
 • € EURO
  6,4692
  % -0,09
 • £ POUND
  7,4903
  % -0,51
 • ¥ YUAN
  0,8210
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,0910
  % -0,03
 • BITCOIN
  47535,565
  % 3,41
 • BIST 100
  98.415
  % 0,00
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği 2019

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği 2019

KOSGEB üniversite mezunlarına maaş desteği olarak verilen destek, üniversite mezunlarına dolaylı olarak yapılan bir destek olarak karşımıza çıkar. KOSGEB üniversite mezunu desteği ile üniversite mezunu çalıştırması zorunlu olan işletmelerde, mezunun maaşının yarısını KOSGEB karşılamaktadır. Bu sayede istihdam artarken, işletme sahiplerinin üniversite mezunlarını tercih etme şansı da yüksek olur.

KOSGEB Üniversite Mezunu İstihdam Desteği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KOSGEB üniversite mezunu desteği hakkında bilgiler dahilinde, 2 yıllık ön lisans mezunlarının da bu hizmetten yararlanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kapsamda kişiler, ön lisans  ya da lisans fark etmeksizin çalışanlarının bilgilendirmesini KOSGEB’e yaparak gerekli destekten faydalanabilmektedirler.

Bu destek, yeni istihdam edilecek elemanlar için verilmelidir. İşletmenin son 4 aylık SGK Sigorta Hizmet Listesi dahilinde bulunmayan eleman için, işe giriş tarihinden itibaren 30 gün içinde KOSGEB’e bilgilendirme yapılmalıdır. Bunun yanında bu destekten, işletmeye yeni alınacak elemanlardan yalnız 2 tanesi yararlanabilir.

Destek alacak kişi veya kişiler, işletme sahibinin çocukları, annesi, babası ya da eşi olamaz. Birinci derece yakınlar, bu destek dahilinde çalıştırılamazlar.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri 2019

2019 yılında KOSGEB’in verdiği hayvancılık destekleri hayvancılık ve tarımla uğraşarak para kazanmak isteyenler için uygulamaya konmuştur. Büyük ya da küçükbaş hayvancılıktan arıcılığa kadar farklı alanlarda verilen KOSGEB hayvancılık desteği, tarım için gerekli ham tohumdan araçlara kadar farklı alanlarda kendilerini göstermektedir.Hayvancılık Hibeleri Verilen AlanlarHayvancılığın farklı alanları hakkında verilen

İlgili İçerik

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Alma Yolları

KOSGEB nitelikli eleman desteği için başvuru adımları KOSGEB işletme kaydı yaptırmakla başlamaktadır. İşletme hesabı ile KOSGEB tarafından sağlanan pek çok ayrıcalıktan yararlanma imkanının yanında, bazı işletmeler kendi çalışanlarını KOSGEB kurslarına göndererek mesleki yeterliliklerini yükseltmektedirler.

Bu işlemin ardından KOSGEB resmi sayfasına kullanıcı adı ve şifre ile yapılacak girişin ardından, sayfada bulunan resmi evraklar içerisinden Genel Destek Başvuru Formu doldurularak sistemden çıktısı alınır. İşletme tarafından kaşelenip imzalandıktan sonra KOSGEB’e teslim edilecek belgenin bir örneği, işletme sahibinde kalmalıdır. Ardından Genel Destek Programı Taahhütnamesi de doldurularak aynı şekilde kaşelenip imzalanır ve KOSGEB merkezlerine teslim edilir.

KOSGEB’in resmi sitesinin kullanıldığı bu aşamadan itibaren, destek.KOSGEB.gov.tr adresi kullanılacaktır. Gerekli belgelerin KOSGEB müdürlüklerine tesliminin ardından bubraya girişi yapılan işletme, artık bu sistem üzerinden de görüntülenebilecektir. Bu adrese KOSGEB müdürlüğü tarafından girişi yapılan işletme sahibi, bu adresten Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Başvuru Formunu doldurarak kaydedip, sistemden çıktısını almalıdır. Kısa süre içinde KOSGEB müdürlüğünde beyan edilen e- mail adresine bir onay yazısı gelecektir. Bu onay yazısının ardından, yazıda talep edilen evraklarla birlikte KOSGEB müdürlüklerine gidilerek gerekli işlemler son buldurulur.

KOSGEB Üniversite Mezunu Destek Programı İçin Gerekli Belgeler

KOSGEB’in üniversiteli eleman maaş desteği için istediği evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • SGK Sigorta Hizmet Listesi
 • Nitelikli elemana ait ücret bordrosu
 • Nitelikli elemanın aylık ücretinin işletme tarafından ödendiğine dair banka beyanı veya dekont
 • İşletmenin SGK Borcu Yoktur yazısı
 • Mahsup Belgesi
 • İstihdam edilecek elemana ait diploma aslı ve fotokopisi
 • İşletmeye ait son 12 aylık SGK Prim ve Hizmet Belgesi
 • Elemanın işe giriş belgesi

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği 2019

2019’da KOSGEB’in makine ve teçhizat için desteği olacağını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı.  Küçük ve orta ölçekli işletmeler bazı giderleri için KOSGEB’in desteklerine başvurabiliyor. KOSGEB bu işletmelere hibe yardımı yaptığı gibi faizsiz kredi desteği de veriyor. Bu desteklerden de yararlanabilmek için KOSGEB’in destek verdiği projelerden bir tanesinde faaliyet gösteriyor olmak gerekiyor. Bu projelerin de tam listesine KOSGEB’in internet sayfasından ulaşabilmek mümkündür. İşletme sahipleri

İlgili İçerik

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği Verilme Amacı

Üniversite mezunlarının maaşının yarısını KOSGEB’in ödeyeceği projenin amacı üniversite mezunlarının istihdam oranını arttırmaktır. Bunun dışında amaçlar şu şekilde sıralanabilir:

 • İşletme sahiplerinin üniversite mezunu nitelikli eleman alımını arttırmak,
 • Üretilen mal ve hizmetin kalitesini arttırmak,
 • Ekonomik işlevleri, işin ehli üniversite mezunlarını kullanarak arttırmak,
 • İşletmelerin faaliyetlerini profesyonel kontroller altında incelemek,
 • Verimi arttırmak ve pazarı genişletmek,
 • İşsizlik oranlarını aşağı çekmek ve üniversite mezunlarının işsizlik oranını düşürmek.

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteğinin İşletmelere Girişi

İşletmelerin KOSGEB maaş yardımından yararlanma şekli banka hesapları ile sağlanmaktadır. İşletmelerin banka hesaplarına, adına başvuru yaptıkları çalışan için belirtilen miktarlar yatırılarak maaş gününden önce işletme sahibine ulaştırılır. KOSGEB üniversite mezunu desteği kapsamında alınan maaş desteğinin süresi, maaşa göre değişmekle birlikte çoğunlukla 20 aydır.

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği İçin Şartlar

Üniversite mezunu desteği için gerekli koşullar şöyledir:

 • İşletme, lisans mezunu çalışanlar için ilan oluşturmuş olmalıdır.
 • Yapılan görüşmeler sonucu işe alınacak personel için KOSGEB’e bildirim yapılmış olması gereklidir.
 • Personeller en az 2 yıllık yüksekokul okumuş olmalıdır.
 • Personelin iş hayatının 1. Basamağında bu işletme ile karşılaşmış olması gereklidir.
 • Personel, işletmede en az 30 gün çalışmış ve ilk maaşını almış olmalıdır.

KOSGEB Fuar Desteği 2019

KOSGEB fuar destek projesi ile yurt içindeki fuarlara çıkmak isteyen firmalara mali destek sağlanmaktadır. KOSGEB’in belirlediği kriterleri taşıyan fuar alanları için ödenecek meblağlar, KOSGEB fuar desteği fonu tarafından belirlenmektedir. Belirlenecek fuar alanı için belirlenen ödenek, fuara çıkacak firmanın hesabına yatırılmaktadır.KOSGEB Fuar Desteği Kapsamında Karşılanan İhtiyaçlarKOSGEB’in karşıladığı fuar

İlgili İçerik

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteğinin İşletmelere Sağladığı Yararlar

KOSGEB maaş desteğinin işletmeye faydaları, desteğin üniversite mezunu çalışana verilmesinden kaynaklı verimi arttırması ve üniversite mezunu çalışan sayesinde kalitenin yükselmesidir. Bu sayede KOSGEB sistemine de giriş yapan işletme, KOSGEB’in sağladığı ek eğitim gibi imkanlardan da yararlanır.

Bunun yanında işletme, maaş takviyesi sayesinde, çalışanlarına tatmin edici maaşlar vererek çalışanların daha verimli çalışmasına da yardımcı olur. Bu maaşları verirken zorlanmayacak işletme, bu sayede kaliteli ürün ve hizmete kavuşur.

Maliyeti düşürmek için talep edilen mühendislik takviyeleri için de verilebilen bu maaş desteği sayesinde, kapasitenin büyümesi ve maliyetin düşmesi sağlanır. Bu sayede işletme, tahmin edilen büyüme oranının üzerine çıkar.

İstihdamda arttırılan üniversite mezunu sayısı sayesinde, daha verimli çalışılan kurumda daha kaliteli sonuçlar elde edilir. Ayrıca devlet destekli olarak verilen bu miktar sayesinde, bankaların işletmelere kredi konusundaki toleransları da artacaktır. İhracattaki payın hesaplanması gibi üretim harici, masa başı işlemler için de alınacak elemanlarda bu projeden yararlanılabilmektedir.

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteğinin Çalışanlara Yararı

KOSGEB maaş takviyesinin çalışan personele faydası temelde talep edilen maaşın ödenebilmesidir. Bir üniversite mezunu olarak talep edilen tutarların yükselmesine zemin hazırlayan proje, işletmenin bu talebi karşılarken zorlanmasını engelleyerek tatmin edici rakamlara ulaşılmasını sağlar.

Maaşı bu şekilde ödenen çalışanın girişi KOSGEB sistemine yapıldığından, çalışanın sonraki dönemlerde KOSGEB’e giriş yaparak eğitim alması kolaylaşır. Bu sayede kişilerin KOSGEB imkanlarından yararlanması sağlanır.

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteğinin Üst ve Alt Limitleri

KOSGEB maaş yardımı alt ve üst limit miktarı 1.500-2.000 TL’dir.Maaş destek miktarı, her bir eleman için 2.000 TL’yi geçemez. Bu üst limit, istihdam edilecek elemanın aylık net maaşı üzerinden hesaplanır. Bu hesaplamaya asgari ücret ek geçim indirimi, ikramiye ve primler dahil edilmez. Aylık değişmeyen maaş miktarı düzeyinde gerekli ödeme yapılır.

Bu ödemeden yararlanmak isteyen işletme sahipleri, tüm işletme için en fazla 50.000 TL’lik maaş yardımı alabilir. Bunu daha iyi anlamak için şöyle bir örnek verilirse; bu maaş yardımı alınan çalışan 4.000 TL maaş alıyor ve maaşının 2.000 TL’lik kısmını KOSGEB ödüyorsa, en fazla 20 ay boyunca bu yardımdan yararlanılabilir.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Desteği 2019

KOSGEB tavuk çiftliği yardımı her yıl olduğu gibi, 2019 yılında da verilmeye devam etmektedir. Kümes hayvanları yetiştiriciliği girişimi kapsamında değerlendirilmekte olan tavuk çiftliği girişimi, önceki yıllarda meydana gelen yumurta sıkıntısının ardından, daha fazla yönelmekte olunan bir alan olmaktadır. Özellikle genç çiftçilere sağlamakta olduğu desteğiyle bilinen KOSGEB, yumurta çiftliği kurmak isteyen kişilerin gereksinim duyduğu sermaye ihtiyacını karşılamakta ve kişilerin üretim hayatına dahil olmasına yardımcı olmaktadır.

İlgili İçerik

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteğinden Yararlanamayacak Projeler

KOSGEB maaş desteği projesinden yararlanamayacak durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Arsa, inşaat, tadilat projeleri için bu proje için verilen ödenek kullanılamaz.
 • Eksik evrak getiren işletmelerin proje başvurusu kabul edilmez.
 • Taşıt ve araç alımlarında proje için verilen ödenek kullanılamaz.
 • Projede raporlanmayan ve başvurusu yapılmayan personel projeden yararlandırılmaz.
 • İlk maaşını almamış personel projeden yararlanamaz.
 • Sgk Prim borcu ödemelerinde bu projelerden yararlanılamaz.
 • Enerji ve kira giderlerinde proje için yapılan ödeme aktarılamaz.
 • Proje ile ilişkisi bulunmayan çalışanlara herhangi bir ücret aktarılamaz.
 • İşveren beyanında yanlış bulunması halinde KOSGEB üniversite mezunu desteğinden yararlandırılamaz.

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar 2019

2019’da KOSGEB kredisi alınabilecek bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası’dır. Bunun dışında başvurulabilecek farklı bankalar da mevcuttur. Küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri ya da yeni bir girişimcilik yapmak isteyen kişiler KOSGEB’e destek için başvurabiliyor. Bu destek sayesinde de işletme için ihtiyaç duyulan nakit karşılanabiliyor. Bu destekler doğrudan KOSGEB aracılığıyla alınabiliyor. Fakat bunun yanı sıra bazı bankalar da KOSGEB işbirliğiyle uygun faiz olanağı olan kredileri işletme sahiplerine

İlgili İçerik