KOSGEB Solucan Gübresi Desteği 2019 - Banka ve Kredi Rehberi
 • YARIM ALTIN
  884,77
  % -0,06
 • $ DOLAR
  5,7947
  % 0,00
 • € EURO
  6,4692
  % -0,09
 • £ POUND
  7,4903
  % -0,51
 • ¥ YUAN
  0,8210
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,0910
  % -0,03
 • BITCOIN
  47535,400
  % 3,41
 • BIST 100
  98.415
  % 0,00
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği 2019

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği 2019

KOSGEB solucan gübresi yardımı 2019 yılında da devam etmekte ve bu projeye sahip olan tüm kişilerin faydalanma hakkı bulunmaktadır. Kurulum maliyeti olarak oldukça düşük bütçelerle başlanabilen solucan gübresi üretimi, ilerleyen zamanlarda daha yüksek gelirlerin elde edilip, üretimin gerçekleştirilebileceği tesislerin kurulmasına olanak sağlamaktadır. Girişimcilik sertifikasının alınmasının ardından hazırlanmakta olan projenin sunulmasıyla hibe desteği kredisi vermekte olan KOSGEB, aynı şartları solucan gübresi desteği için de talep etmekte ve yerine getirmekte olan kişileri, faizsiz kredi desteği sunmaktadır. KOSGEB’e üye olan girişimci adaylarının, KOSGEB tarafından verilmekte olan girişimcilik kurslarına katılmaları ve solucan gübresi yetiştiriciliği kurslarını başarıyla tamamlayıp girişimcilik belgesini almaları ve kuracakları tesis hakkındaki projeleri geliştirmeleri mümkündür.

KOSGEB Solucan Gübresi Yetiştiriciliği Desteğinin Kapsamı

KOSGEB solucan gübresi desteğinin içerisinde; solucan gübresi yetiştirmek için gerekli olan tesisin kurulumu ve tesiste yer alacak olan tüm teçhizatın giderlerinin yanında, alınacak olan solucanların ücretleri de yer almaktadır. KOSGEB tarafından solucan gübresi için verilmekte olan kursları başarıyla bitirip girişimcilik belgesine sahip olan tüm girişimci adaylarının, KOSGEB tarafından sunulmakta olan hibe ve faizsiz kredi imkânlarından faydalanarak, hayalindeki projeyi gerçekleştirmesi mümkündür. Solucan gübresi desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin; bu işin içerisinde olan bir KOBİ olma hakkı bulunduğu gibi, sıfırdan girişimcilik hareketleri içerisine giren bir birey olma hakkı da bulunmakta, iki türlü de destekten faydalanma imkânı oluşmaktadır.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Desteği 2019

KOSGEB tavuk çiftliği yardımı her yıl olduğu gibi, 2019 yılında da verilmeye devam etmektedir. Kümes hayvanları yetiştiriciliği girişimi kapsamında değerlendirilmekte olan tavuk çiftliği girişimi, önceki yıllarda meydana gelen yumurta sıkıntısının ardından, daha fazla yönelmekte olunan bir alan olmaktadır. Özellikle genç çiftçilere sağlamakta olduğu desteğiyle bilinen KOSGEB, yumurta çiftliği kurmak isteyen kişilerin gereksinim duyduğu sermaye ihtiyacını karşılamakta ve kişilerin üretim hayatına dahil olmasına yardımcı olmaktadır.

İlgili İçerik

KOSGEB Solucan Gübresi Desteğinin Miktarı

KOSGEB solucan gübresi yardım miktarı en fazla 150 bin TL olup; bu miktarın 50 bin TL’si hibe, 100 bin TL’si faizsiz kredi olarak verilmektedir. Hazırlanan projenin kapsamı ve tasarlanan tesisin giderlerine göre belirlenmekte olan bu destek miktarından, herkesin aynı miktarda faydalanması mümkün değildir. En yüksek limiti 150 bin TL olan KOSGEB solucan gübresi yetiştiriciliği desteği kapsamında verilecek ücretler, tesisin giderlerine göre belirlenmektedir. Özellikle genç çiftçilerin fazlasıyla yönelmekte olduğu solucan gübresi üretimi için gereksinim duydukları sermaye miktarı, KOSGEB tarafından karşılanmakta, bir kısmı için de geri ödeme talep edilmemektedir. Solucan gübresi yetiştiriciliği için verilmekte olan desteğin kullanım alanları ve bu alanlar için belirtilen miktarlar şu şekilde belirtilmektedir:

 • İşletmenin kurulması için verilen destek 2.000 TL
 • Tesisin kurulması esnasında alınmış olan faturalı tüm makineler için ayrılan ücret 18.000 TL
 • Kurulan tesisin; evrakları, belgeleri, işçi giderleri, kira giderleri ve geriye kalan tüm giderler için ayrılmış olan miktar 30.000 TL
 • Kurulan işletmenin birinci yılını doldurmasının ardından, KOSGEB’den talep etme hakkı bulunan faizsiz kredi miktarı 100.000 TL

KOSGEB Solucan Gübresi Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

KOSGEB solucan gübresi desteği alabilecek kişiler genç çiftçiler ve daha önce bu işin içerisinde olan KOBİ’ler olabileceği gibi, solucan gübresi konusunda herhangi bir girişimi bulunmayan genç girişimci adaylar da olabilmektedir. KOSGEB’e üye olduktan sonra, solucan yetiştiriciliği kurslarına katılıp yeterli başarıyı gösteren tüm kişilerin, KOSGEB solucan desteği programından faydalanması mümkündür.

KOSGEB Fuar Desteği 2019

KOSGEB fuar destek projesi ile yurt içindeki fuarlara çıkmak isteyen firmalara mali destek sağlanmaktadır. KOSGEB’in belirlediği kriterleri taşıyan fuar alanları için ödenecek meblağlar, KOSGEB fuar desteği fonu tarafından belirlenmektedir. Belirlenecek fuar alanı için belirlenen ödenek, fuara çıkacak firmanın hesabına yatırılmaktadır.KOSGEB Fuar Desteği Kapsamında Karşılanan İhtiyaçlarKOSGEB’in karşıladığı fuar

İlgili İçerik

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği Nasıl Alınmaktadır?

KOSGEB solucan gübresi desteğinin alınması için KOSGEB’e üye olunması ve KOSGEB tarafından verilmekte olan, girişimcilik kurslarına katılım sağlanması gerekmektedir. Girişimcilik sertifikasına sahip olan bireylerin, bu sertifikanın alınmasından itibaren 4 yıllık süreç içerisinde, solucan yetiştiriciliği tesisi için gerekli projesini hazırlaması ve KOSGEB’e sunması gerekecektir. KOSGEB tarafından onaylanmış olan projeler için ilk aşamada en fazla 50 bin TL’lik hibe yardımı yapılmaktadır. Kurulumunun ardından, 1.yılını tamamlamış olan işletmelerin, KOSGEB tarafından verilmekte olan 100 bin TL’lik faizsiz krediye başvurma hakkı bulunmaktadır.

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği Şartları

KOSGEB solucan gübresi yardımı koşullarının yerine getirilmesi durumunda, KOSGEB tarafından sunulan bu destekten faydalanma hakkı bulunmaktadır. Solucan gübresi yetiştiriciliği için alınacak olan KOSGEB desteğin faydalanma şartları şu şekilde belirtilmektedir:

 • Başvuru yapacak kişinin, hali hazırda bir işletmesinin bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca sahip olunan bir şirket bulunuyorsa, bu şirketin hisselerinin %50’sinden fazlasına sahip olmamak gerekmektedir.
 • Başvurunun gerçekleştirilmekte olduğu son 12 aylık süreç içerisinde, herhangi bir işletme girişiminde bulunulmaması gerekmektedir.
 • KOSGEB uygulamalı girişimcilik belgesine sahip olunması ve bu belgeyi temin etmeden önce herhangi bir işletme kurulumunun gerçekleşmemiş olması gerekmektedir.
 • KOSGEB girişimcilik kursuna katılıp, gerekli belgeyi temin ettikten sonra işletmenin kurulması ve alınan her şeyin faturalanması gerekmektedir. Ayrıca kurulmuş olan işletmenin, KOSGEB veri tabanına kayıt ettirilmesi gerekmektedir.
 • KOSGEB veri tabanına kayıt gerçekleştirdikten sonra, KOSGEB’in sunmakta olduğu sistem üzerinden destek başvurusunun yapılması ve iş planı oluşturulması gerekmektedir.
 • Yapılan destek başvurusunun onaylanması gerekmektedir.

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği 2019

2019’da KOSGEB’in makine ve teçhizat için desteği olacağını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı.  Küçük ve orta ölçekli işletmeler bazı giderleri için KOSGEB’in desteklerine başvurabiliyor. KOSGEB bu işletmelere hibe yardımı yaptığı gibi faizsiz kredi desteği de veriyor. Bu desteklerden de yararlanabilmek için KOSGEB’in destek verdiği projelerden bir tanesinde faaliyet gösteriyor olmak gerekiyor. Bu projelerin de tam listesine KOSGEB’in internet sayfasından ulaşabilmek mümkündür. İşletme sahipleri

İlgili İçerik

KOSGEB Solucan Gübresi Üretimi Desteğine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB solucan gübresi desteğine başvurmak için gerekli olan girişimcilik belgesinin alınmasının ardından, destek için gerekli başvuruyu E-devlet üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. E-devlet üzerinden yapılmakta olan KOSGEB solucan yetiştiriciliği başvurusunun adımları şu şekilde belirtilmektedir:

 • Eğer bulunmuyorsa, PTT’den e-devlet şifresi alınmalıdır.
 • Şifrenin alınmasının ardından, https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir bağlantısı üzerinden e-devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
 • Sisteme girilmesinin ardından sitenin arama kısmına “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu” yazılmalı ve arama yapılmalıdır.
 • Çıkan ekranda bulunan “Uygulamaya Git” kısmına tıklanmalıdır.
 • Açılan başvuru ekranının sağ üt köşesinde yer alan “+Yeni Başvuru” butonuna basılmalıdır.
 • Çıkan formda, kursa katılım sağlanan şehrin bilgileri ve planlanan girişimin fikirleri hakkındaki tüm bilgiler doldurulmalıdır.
 • Formun tam olarak doldurulmasının ardından, “KAYIT” butonuna tıklanmalıdır.

Tüm bu işlemlerin doğru ve eksiksiz şekilde gerçekleşmesinin ardından, KOSGEB solucan yetiştiriciliği desteği için yapılan başvuru tamamlanmış olmaktadır.

KOSGEB Solucan Gübresi Üretimi Desteğinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

KOSGEB solucan üretim desteğinde dikkat edilecekler şu şekilde belirtilmektedir:

 • Solucan üretim desteğinin alınması için gerekli olan şartların en başında bulunan Girişimcilik Belgesinin alınmasının ardından, şirketin kurulmasının yanında, solucan üretimi tesisinin de faaliyete geçirilmesi gerekmektedir.
 • KOSGEB’in vermekte olduğu desteğin kapsamında, tesiste yer alması gereken tüm ekipmanların giderleri karşılanmaktadır. Ancak bu ekipmanların her birinin faturalı olması gerektiği unutulmamalıdır. Faturasız ekipmanların ücretleri, KOSGEB desteğince karşılanmayacaktır.
 • KOSGEB’in vermekte olduğu solucan üretimi desteğinden faydalanabilmek için; tesiste yer alması gereken tüm makinelerin, şirket kurulumunun gerçekleşmesinin ardından alınması gerekmektedir. Şirketi kurmadan önce alınan makineler, destek kapsamına girmemektedir.
 • Kurulacak tesislere alınmakta olan makinelerin tamamının üretim yılının, 2 yıldan daha az süreli olması gerekmektedir. 2 yıldan fazla kullanılmış olan makineler için KOSGEB desteği verilmemektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları 2019

2019 KOSGEB nitelikli eleman desteğini alma şartlarından bir tanesi çalışan elemanın KOSGEB’in destek verdiği proje kapsamında olması gerekliliğidir. KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelerin zorlu ekonomi ortamında rekabet edebilmesi adına bazı destekler veriyor. KOSGEB, KOBİ’ler hibe ve faizsiz kredi desteği sağlıyor. Bu destekler sayesinde de şirketler ihtiyaçları olan maddi kaynağa ulaşabiliyor. KOSGEB’in verdiği desteklerden bir tanesi de nitelikli eleman için olandır. KOSGEB nitelikli eleman desteği alabilmek

İlgili İçerik

Solucan Gübresi Üretimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Solucan gübresi yetiştirme sertifikasının alınmaması durumunda, KOSGEB’in vermekte olduğu destekten faydalanma imkanı bulunmamaktadır. Gerekli prosedürlerin yerine getirilmesinin ardından alınabilecek olan lisanslı üretim sertifikasına sahip olmak için yapılması gerekenler şu şekilde belirtilmektedir:

 • Solucan gübresi üretiminin gerçekleşmesi için yönetmeliğe uygun bir binaya sahip olmak gerekmektedir.
 • Şirket kurulumunun yapılması gerekmektedir.
 • Tesisin kurulacağı bölgenin bağlı olduğu belediyeye giderek, çalıştırma ruhsatı talep edilmelidir.
 • İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatının alınmasının ardından, çiftliğin kurulacağı bölgeden sorumlu olan tarım il müdürlüğüne gitmeli ve başvuru yapılmalıdır. Tarım müdürlüğünün talep ettiği prosedürler yerine getirilmelidir.
 • Yapılan işlemin ardından, tarım bakanlığına bağlı bir görevli tarafından, çiftliğin kurulduğu yeri ve tesisi teftiş edilecektir.
 • Yapılan teftiş olumlu sonuçlanırsa, tarım bakanlığınca onay verilecektir.
 • Gereken tüm evrakların ve prosedürlerin yerine getirilmesinin ardından, lisans alma işlemi tamamlanmış olur.

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar 2019

2019’da KOSGEB kredisi alınabilecek bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası’dır. Bunun dışında başvurulabilecek farklı bankalar da mevcuttur. Küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri ya da yeni bir girişimcilik yapmak isteyen kişiler KOSGEB’e destek için başvurabiliyor. Bu destek sayesinde de işletme için ihtiyaç duyulan nakit karşılanabiliyor. Bu destekler doğrudan KOSGEB aracılığıyla alınabiliyor. Fakat bunun yanı sıra bazı bankalar da KOSGEB işbirliğiyle uygun faiz olanağı olan kredileri işletme sahiplerine

İlgili İçerik