KOSGEB Oto Yıkama Desteği Nasıl Alınır? - Banka ve Kredi Rehberi
 • YARIM ALTIN
  863,94
  % -0,35
 • $ DOLAR
  5,7449
  % -0,11
 • € EURO
  6,3531
  % 0,14
 • £ POUND
  7,4259
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  0,8211
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,0903
  % 0,28
 • BITCOIN
  48699,439
  % -0,22
 • BIST 100
  105.380
  % 1,54
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

KOSGEB Oto Yıkama Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Oto Yıkama Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB yeni girişimcilere elli bin hibe ile yüz bin faizsiz kredi vermektedir. Oto yıkama dükkânı açan esnaflara da kobi destek paket ve programları ile desteğini sürdürmektedir. Başlangıçta KOSGEB’den destek alabilmek için girişimci destek programına başvuru yapan kişilerin bir plan hazırlaması gerekmektedir. Bu ne planı der iseniz, KOSGEB oto yıkama iş planı örneğidir. Bunu hazırlayarak KOSGEB’e başvurmaları gerekiyor. 

KOSGEB’den Oto Yıkama Desteği Alma Şartları

İşletmenin Sınıfının Belirlenmesi

Dükkânı çarşı merkezine kurmak durumundasınız. Ve ya oto sanayiye yakın bir yerde tutmak zorundasınız. Bu dükkânın asıl kaynağının oto ve ya halı yıkama işinden hangisine ait olduğunu belirtmelisiniz. Hatta birinden birine öncelik vermeniz oldukça önemlidir. Eğer sadece otomobil yıkamayı hedefliyor iseniz bunu da belirtmelisiniz. Ve arada sırada da halı yıkarım diyorsanız da oto yollara yakın olmalıdır. Veya müşterilerin araba yıkatmak için tercih edecekleri bir yerde olması gereklidir.

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği 2019

KOSGEB üniversite mezunlarına maaş desteği olarak verilen destek, üniversite mezunlarına dolaylı olarak yapılan bir destek olarak karşımıza çıkar. KOSGEB üniversite mezunu desteği ile üniversite mezunu çalıştırması zorunlu olan işletmelerde, mezunun maaşının yarısını KOSGEB karşılamaktadır. Bu sayede istihdam artarken, işletme sahiplerinin üniversite mezunlarını tercih etme şansı da yüksek olur.KOSGEB Üniversite Mezunu İstihdam Desteği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlgili İçerik

Dükkân Yeri Seçimi

Ne üzerine iş planı dolduracağınıza karar verdiğinize göre sıra diğer maddeleri gerçekleştirmeye gelmiştir. Şimdi sıra dükkânı iyi bir yerden tutmaya geldi. Ortalama dört yüz metre kare civarında bir halı oto yıkama işyeri bu iş için planlaması adına ideal bir fikir olacaktır. Ancak aynı anda çok daha fazla aracın yıkanabilmesi için de daha geniş bir mekân tutulabilir. Ve ya standart halı yıkama makinelerinden daha fazla almak istiyor iseniz iki bin metre karelik bir dükkân da tutabilirsiniz böyle bir fikriniz var ise de bu daha doğru bir tercih olacaktır.

Piyasa Araştırması Yapmalısınız

Dükkânı kurmak istediğiniz bölgede bulunan halk otomobilini nerede yıkatıyor buna dikkat etmeniz de oldukça fayda vardır. Bunun yanı sıra da halı yıkayan kaç adet rakip firma ve ya iş yeri var buna dikkat edilmesi gerekmektedir. Yakın çevrede bu işi ücretsiz yapan benzin istasyonu var mı bu oldukça önemli bir sorudur dikkat etmelisiniz. Bu ve benzeri konularda piyasa araştırması yapmalısınız. Ve halı oto yıkama rakiplerinizi kontrol etmelisiniz. Bu araştırmayı KOSGEB oto yıkama iş planınızda da mutlaka belirtmenizi tavsiye ediyoruz.

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği 2019

2019’da KOSGEB’in makine ve teçhizat için desteği olacağını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı.  Küçük ve orta ölçekli işletmeler bazı giderleri için KOSGEB’in desteklerine başvurabiliyor. KOSGEB bu işletmelere hibe yardımı yaptığı gibi faizsiz kredi desteği de veriyor. Bu desteklerden de yararlanabilmek için KOSGEB’in destek verdiği projelerden bir tanesinde faaliyet gösteriyor olmak gerekiyor. Bu projelerin de tam listesine KOSGEB’in internet sayfasından ulaşabilmek mümkündür. İşletme sahipleri

İlgili İçerik

Resmi Makamlar ile Görüşün

Organize sanayi ve ya çarşı merkezinde farkı bir yerde bir girişim içerisine gidiyorsanız, ruhsat alıp alamayacağınızı öğrenmek için mutlaka Belediye Başkanlığı ile görüşmeniz gerekmektedir. Organize Sanayi Bölgelerinin mevzuatı ve bu bölgeler de işyeri açılması sanılanın aksine oldukça farklıdır. Yine eğer basit usul vergi ödeyecekseniz de aynı şekilde bu süreç gelişmektedir. Esnaf ve kefalet kredi kooperatifine açılacak ise ilgili mecralardan bilgi edinmelisiniz. Şahıs şirketi ve ya Limited şirketi olarak oto yıkama işletmesi açacak iseniz de ticaret odasına giderek kayıt ve devamı hakkında bilgi edinin. Vergi dairesine giderek oto sanayide ki esnaftan talep edilen her şeyi öğrenin.

 • Oto yıkama ilk açılışında iki bin Türk lirası kuruluş desteği sağlanılmaktadır.
 • Halı ve oto yıkama dükkânını giderleri için ise otuz bin Türk lira verilmektedir.
 • Makine ve teçhizatların alımı için on sekiz bin Türk Lirası alabilirsiniz.

Bu destekleri alabilmek için işletmenin KOBİ kaydının yapılması gerekmektedir. Ve e-kobi üzerinden desteklere başvurmak gerektiğini de unutmamak gerekir. Bu hibe yaşadığınız bölgeye göre yüzde altmış ve yüzde doksan oranında verilmektedir. Her şey hazır ve nazır olduğunda faaliyete başlamak için resmi kurumlardan izin almak gerekiyor. Gerekli evraklar ile birlikte önce belediyeye gitmeniz gerekmektedir. Buralara gittikten sonra da vergi dairesine gitmeniz gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan da bir işlem yapmanız gerekmektedir. Bu da işveren ve çalışan girişlerinin oluşturulması yönündedir.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği 2019

Genç girişimcilere verilen KOSGEB desteği kapsamında, 150.000 TL kredi imkanı sunulmaktadır. KOSGEB genç girişimci desteği ile girişimciler, farklı bankalar aracılığıyla alabilecekleri bu kredi miktarının 50.000 TL’sini geri ödemezken, 100.000 TL’sini düşük faiz oranlarıyla ödemek zorundadırlar.KOSGEB Genç Girişimcilik Kredisi Başvuru ŞartlarıKOSGEB girişimcilik kredisi başvurusu için

İlgili İçerik

Bir önceki yazımız olan İşyeri Açma ve Destek Kredileri Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.