KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları 2019 - Banka ve Kredi Rehberi
 • YARIM ALTIN
  863,94
  % -0,35
 • $ DOLAR
  5,7449
  % -0,11
 • € EURO
  6,3531
  % 0,14
 • £ POUND
  7,4259
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  0,8211
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,0903
  % 0,28
 • BITCOIN
  48699,442
  % -0,22
 • BIST 100
  105.380
  % 1,54
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları 2019

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları 2019

2019 KOSGEB nitelikli eleman desteğini alma şartlarından bir tanesi çalışan elemanın KOSGEB’in destek verdiği proje kapsamında olması gerekliliğidir. KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelerin zorlu ekonomi ortamında rekabet edebilmesi adına bazı destekler veriyor. KOSGEB, KOBİ’ler hibe ve faizsiz kredi desteği sağlıyor. Bu destekler sayesinde de şirketler ihtiyaçları olan maddi kaynağa ulaşabiliyor. KOSGEB’in verdiği desteklerden bir tanesi de nitelikli eleman için olandır. KOSGEB nitelikli eleman desteği alabilmek için çalışan eleman ya da elemanların tam zamanlı faaliyet gösteriyor olması gereklidir. Bunun yanı sıra işletmenin en az 5 kişi çalıştırıyor olması da aranan şartlardandır.

KOSGEB Tarafından Hangi Projeler Destekleniyor?

KOSGEB’in desteklediği projelerde arasında üretim ile ilgili yapılan projeler vardır. KOSGEB’in sağladığı desteklerden yararlanabilmek için işletmenin KOSGEB tarafından belirlenmiş olan bir proje kapsamında faaliyet gösteriyor olması gereklidir. Bu projelerden birisinde faaliyet göstermeyen şirketler KOSGEB desteklerinden de yararlanamaz. 2019 yılında KOSGEB’in destek verdiği projeler arasında da şunlar vardır:

 • Dış ticaret ile ilgili olanlar,
 • Yönetim ve organizasyon ile ilgili olanlar,
 • Pazarlama ile ilgili olanlar,
 • İnsan kaynakları ile ilgili olanlar.

KOSGEB’in destek verdiği tüm projeleri öğrenebilmek için KOSGEBin internet sitesi ziyaret edilmelidir. Bu siteden desteklenen projelerin tam listesine ulaşabilmek mümkündür.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri 2019

2019 yılında KOSGEB’in verdiği hayvancılık destekleri hayvancılık ve tarımla uğraşarak para kazanmak isteyenler için uygulamaya konmuştur. Büyük ya da küçükbaş hayvancılıktan arıcılığa kadar farklı alanlarda verilen KOSGEB hayvancılık desteği, tarım için gerekli ham tohumdan araçlara kadar farklı alanlarda kendilerini göstermektedir.Hayvancılık Hibeleri Verilen AlanlarHayvancılığın farklı alanları hakkında verilen

İlgili İçerik

Nitelikli Elemanın Özellikleri Ne Olmalıdır?

Destek kapsamındaki nitelikli eleman özelliklerinden bir tanesi destek başvurusunda bulunan işletmede son 12 ay içerisinde istihdam edilmemiş olmak vardır. KOSGEB nitelikli eleman desteğinin alınabilmesi için söz konusu olan elemanın bazı özellikleri taşıyor olması gerekiyor. Bu özellikler arasında da başvuru tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde KOSGEB’e başvuru yapan işletmede çalışmamış olması bulunmalıdır. Bunun yanı sıra yükseköğretim kurumundan mezun olması da nitelikli elemanda olması gereken özelliklerdir. Yükseköğretim kurumundan mezun olmayan kişilerin ise en az Seviye 5 Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması gereklidir. Aranan son şart ise işletmede part-time değil tam zamanlı çalışıyor olmasıdır.

Aynı Anda Kaç Eleman İçin Destek Alınabilir?

Nitelikli elemanın desteğini alabilecek çalışan sayısı en fazla iki olabilir. KOSGEB bir işletmede çalışan tüm elemanlar için destek vermez. KOSGEB desteğini alabilmek için bir işletmenin en az 5 çalışanı olması gereklidir. Fakat bu 5 çalışandan maksimum ikisi için KOSGEB desteği söz konusu olabilir. Bu iki kişi için destek alınacaksa da KOSGEB’in verdiği nitelikli elaman desteğinin üst limiti göz önüne alınmalıdır. Verilen üst limitin daha fazlasının destek olarak sunulması mümkün değildir.

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği 2019

2019’da KOSGEB’in makine ve teçhizat için desteği olacağını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı.  Küçük ve orta ölçekli işletmeler bazı giderleri için KOSGEB’in desteklerine başvurabiliyor. KOSGEB bu işletmelere hibe yardımı yaptığı gibi faizsiz kredi desteği de veriyor. Bu desteklerden de yararlanabilmek için KOSGEB’in destek verdiği projelerden bir tanesinde faaliyet gösteriyor olmak gerekiyor. Bu projelerin de tam listesine KOSGEB’in internet sayfasından ulaşabilmek mümkündür. İşletme sahipleri

İlgili İçerik

Nitelikli Eleman Desteğine Başvurmak İçin Gerekli Olan Belgeler

Nitelikle eleman desteği için istenen evraklar arasında SGK’dan alınan borcu yoktur yazısı vardır. KOSGEB başvurusunda bulunacak olan işletmelerin ilk olarak bazı evrakları temin etmesi gereklidir. Bu evrakların eksik olması halinde desteğin olumlu sonuçlanabilme ihtimali de yoktur. Bunun dışında işletmede çalışan elemanların hizmet listesi de nitelikli eleman desteği başvurusu için gerekli olan belgelerden bir tanesidir. Bir işletme KOSGEB nitelikli eleman desteğine başvururken insan kaynakları biriminden desteğe söz konusu olacak elemana ilişkin maaş bordrosunu da almalıdır. Bu maaş bordrosu da başvuru sırasında teslim edilmelidir. Bu evrakların temin edilmesinin ardından destek başvurusu işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Nitelikli Elemanlara Ne Kadar Verilmesi Zorunludur?

Nitelikli elemana verilmesi gereken maaş miktarı sigortalının eğitim durumuna göre değişiyor. KOSGEB nitelikli eleman desteğini verirken söz konusu olan sigortalıya ödenmesi gereken asgari ücretin ne kadar olması gerektiğini de belirtiyor. Bir işletme destek elemanına 2 yıllık meslek yüksek okulu mezun olması halinde 2.500 TL, lisans ve üzeri mezunlarına ise en az 3.500 TL ödemek durumundadır.

KOSGEB Mantar Üretimi Desteği 2019

KOSGEB mantar yetiştiriciliği teşviki; önceki yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da verilmeye devam etmektedir. Mantar üreticiliğe başlamak için harekete geçen, fakat mevcut tesislerin kurulumu ve işletilmesi için gerekli sermayeye sahip olmayan girişimciler için; KOSGEB tarafından hibe destekleri verilmekte ve bu kimselerin dünya genelindeki ticarete atılmalarının yolu açılmaktadır. Özellikle kırsal alandaki üretim ve ticaretin gelişmesi amacıyla verilmekte olan KOSGEB mantar üretimi desteği, gerekli şartların yerine getirilmesi halinde

İlgili İçerik

KOSGEB’in Nitelikli Eleman İçin Verdiği Üst Limiti Ne Kadardır?

KOSGEB’in nitelikli eleman desteği üst limiti de çalışan kişinin eğitim durumuna göre farklılık gösteriyor. KOSGEB nitelikli eleman desteğini söz konusu olan elemanının maaşının %60’ına kadar olan kısmını karşılıyor. Fakat bunun için belirlenmiş olan üst limit de bulunuyor. Bu üst limitler şu şekildedir:

 • 2 yıllık yüksek okul mezunları için 1.500 TL,
 • 4 yıllık yüksek okul veya fakülte mezunlarına 2.000 TL,
 • Yüksek lisans ve üzeri dereceden mezun olanlara 2.500 TL.

KOSGEB Ne Kadar Süre Destek Veriyor?

KOSGEB’in nitelikli eleman destek süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir. KOSGEB desteğini verirken bazı sınırlamalar getiriyor. Bu desteklerden sınırsız sayıda yararlanabilmek mümkün olmuyor. KOSGEB nitelikli eleman için verdiği desteği de 2 yıl boyunca sağlayabiliyor. Bu süreden sonrasında aynı sigortalı için destek alabilmek söz konusu olmuyor.

KOSGEB Nitelikli Eleman İçin Verdiği Toplam Destek Miktarı Ne Kadar?

KOSGEB nitelikli eleman toplam desteği 50.000 TL’dir. KOSGEB desteklenecek olan personelin eğitim durumuna göre farklı miktarlarda yardım yapıyor. Bu destekten de ister 1 isterse de 2 eleman için yararlanılabiliyor. Fakat KOSGEB toplamda 50.000 TL destek sağlıyor. Bu miktarın üzerine çıkabilmek de söz konusu olmuyor. İşletme kaç kişi için destek başvurusu yapılacağına da bu üst limiti düşünülerek karar vermelidir.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Desteği 2019

KOSGEB tavuk çiftliği yardımı her yıl olduğu gibi, 2019 yılında da verilmeye devam etmektedir. Kümes hayvanları yetiştiriciliği girişimi kapsamında değerlendirilmekte olan tavuk çiftliği girişimi, önceki yıllarda meydana gelen yumurta sıkıntısının ardından, daha fazla yönelmekte olunan bir alan olmaktadır. Özellikle genç çiftçilere sağlamakta olduğu desteğiyle bilinen KOSGEB, yumurta çiftliği kurmak isteyen kişilerin gereksinim duyduğu sermaye ihtiyacını karşılamakta ve kişilerin üretim hayatına dahil olmasına yardımcı olmaktadır.

İlgili İçerik

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Şart

KOSGEB desteği için veri tabanına kayıt yaptırılması aranan temel şartlardan bir tanesidir. KOSGEB veri tabanında kaydı olmayan ya da bu bilgileri güncel olmayan kişilerin herhangi bir desteğe başvurabilmesi de söz konusu değildir. KOSGEB’in veri tabanında kaydı olmayan kişiler KOSGEB’in internet sitesine girmelidir. Bu site üzerinden İşletme, Organizatör ve Ar-Ge girişimcisi kaydı yapılabilmesi mümkündür. Sizin sahip olduğunuz işletmeye göre de kayıt tipi seçmeli ve ona göre kayıt işlemleri gerçekleştirmelisiniz.

Başvuru Adımları Nelerdir?

Nitelikli eleman desteği başvuru aşamalarından ilki KOSGEB veri tabanına kayıttır. Daha sonrasında ise e devlete giriş yapılması gereklidir. Bu sisteme giriş de şu bilgilerden birisi ile yapılabilir:

 • E devlet şifresi,
 • İnternet bankacılığı,
 • Mobil imza,
 • E-imza,
 • TC kimlik kartı.

Bu bilgilerden birisi ile e devlete girdikten sonra KOSGEB’in sayfası açılmalıdır. Bu sayfa üzerinde başvuru linki mevcuttur. Bu linke tıklanarak kolay bir şekilde başvuru işlemi gerçekleştirilebilir. Bu başvuru kurul tarafından değerlendirmeye alınır. Değerlendirmenin sonucunda başvuru onaylanmışsa destek alınacak personelin tüm bilgileri ve belgeleri sisteme girilmelidir. Bu bilgilerin de sisteme girilmesinin ardından destek almaya başlayabilirsiniz.

KOSGEB Başka Hangi Giderleri Karşılıyor?

KOSGEB’in destek verdiği proje giderlerinden bir tanesi nitelikli elemen desteğidir. KOSGEB bir işletmenin farklı giderleri için destek verebiliyor. Bu destekten de yararlanabilmek için kurum tarafından belirlenmiş olan bir projede faaliyet gösterilmesi gerekiyor. Bu projelerden birisinde faaliyet veren işletmelerin de nitelikli eleman desteği dışında farklı giderleri için de destek başvurusunda bulunabilmesi mümkündür. Örneğin bu desteklerden bir tanesi proje hazırlanması için alınacak olan danışmanlık hizmetleridir. Bunun yanı sıra yeni makine ya da teçhizat ve hammaddenin yanı sıra malzeme alınmasına ilişkin giderler de KOSGEB tarafından karşılanıyor. KOSGEB kapsamında desteklenmeyen proje giderlerinden bazıları ise şu şekildedir:

 • Arsa, inşaat, tadilat veya bina giderleri,
 • Proje kapsamında olmayan personel giderleri,
 • Enerji veya kira giderleri,
 • Taşıt veya araç alımı,
 • Çalışan elemanların SGK primleri.

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar 2019

2019’da KOSGEB kredisi alınabilecek bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası’dır. Bunun dışında başvurulabilecek farklı bankalar da mevcuttur. Küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri ya da yeni bir girişimcilik yapmak isteyen kişiler KOSGEB’e destek için başvurabiliyor. Bu destek sayesinde de işletme için ihtiyaç duyulan nakit karşılanabiliyor. Bu destekler doğrudan KOSGEB aracılığıyla alınabiliyor. Fakat bunun yanı sıra bazı bankalar da KOSGEB işbirliğiyle uygun faiz olanağı olan kredileri işletme sahiplerine

İlgili İçerik

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği 2019 başlıklı makalemizde KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.