KOSGEB Mantar Üretimi Desteği 2019 - Banka ve Kredi Rehberi
 • YARIM ALTIN
  863,94
  % -0,35
 • $ DOLAR
  5,7449
  % -0,11
 • € EURO
  6,3531
  % 0,14
 • £ POUND
  7,4259
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  0,8211
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,0903
  % 0,28
 • BITCOIN
  48699,720
  % -0,22
 • BIST 100
  105.380
  % 1,54
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

KOSGEB Mantar Üretimi Desteği 2019

KOSGEB Mantar Üretimi Desteği 2019

KOSGEB mantar yetiştiriciliği teşviki; önceki yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da verilmeye devam etmektedir. Mantar üreticiliğe başlamak için harekete geçen, fakat mevcut tesislerin kurulumu ve işletilmesi için gerekli sermayeye sahip olmayan girişimciler için; KOSGEB tarafından hibe destekleri verilmekte ve bu kimselerin dünya genelindeki ticarete atılmalarının yolu açılmaktadır. Özellikle kırsal alandaki üretim ve ticaretin gelişmesi amacıyla verilmekte olan KOSGEB mantar üretimi desteği, gerekli şartların yerine getirilmesi halinde girişimci adaylarının sermayesi haline gelmektedir. 

KOSGEB Mantar Üretimi Desteğinin Kapsamı

KOSGEB mantar yetiştiriciliği desteği; istiridye ve kültür mantarı olmak üzere, birçok mantarın üretilmesinin teşvik edilmesi amacıyla belirlenmekte olan devlet destekli teşvik türüdür. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından verilmekte olan mantar yetiştiriciliği desteği, KOSGEB ortaklığıyla devam etmekte olup, mantar üretimi ve ticareti konusunda harekete geçmek isteyen girişimci adaylarına, çeşitli desteklerde bulunmaktadır. KOSGEB’e başvuruda bulunan ve mantar yetiştiriciliği hakkında gerekli kursu başarıyla tamamlayan tüm kişilere verilmekte olan KOSGEB mantar üretimi desteği sayesinde; girişimci adaylarının kendi üretim serasını oluşturması ve ilerleyen zamanlarda, yetiştirmiş oldukları mantarların ticaretini gerçekleştirmesi için gereken tüm teçhizat ve mekan masraflarını kapsamaktadır.

KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği 2019

KOSGEB üniversite mezunlarına maaş desteği olarak verilen destek, üniversite mezunlarına dolaylı olarak yapılan bir destek olarak karşımıza çıkar. KOSGEB üniversite mezunu desteği ile üniversite mezunu çalıştırması zorunlu olan işletmelerde, mezunun maaşının yarısını KOSGEB karşılamaktadır. Bu sayede istihdam artarken, işletme sahiplerinin üniversite mezunlarını tercih etme şansı da yüksek olur.KOSGEB Üniversite Mezunu İstihdam Desteği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlgili İçerik

KOSGEB Mantar Yetiştiriciliği İçin Ne Tür Destek Vermektedir?

KOSGEB mantar üreticilerine faizsiz kredi vermekte ve bu kredi için 12 ay boyunca geri ödeme talep etmemektedir. Hibe kredi olarak değerlendirilen bu destek için üst limit 50 bin TL olarak belirlenmiştir. 36 ay vade ile ödeme imkanı bulunan faizsiz krediye başvurmak isteyen kişilerin, bu krediden faydalanabilmek için KOSGEB’in sunmuş olduğu mantar yetiştiriciliği kurslarına dahil olmaları ve bu kursları başarılı şekilde bitirmeleri gerekmektedir. Mantar üretimi yapmak için harekete geçen ve sermaye sıkıntısı çeken girişimcilerin alabileceği bu krediyi, mantar üretim tesislerinin kurulması ve iç mekanın ihtiyaç duyduğu tüm giderleri tamamlamak için kullanmak mümkündür. KOSGEB tarafından verilmekte olan destek kredisinin, belirtilen tesisin kurulmasının ardından, yani projenin gerçekleşmesinin ardından sahiplerine ulaştırılmakta olduğu unutulmamalıdır.

KOSGEB mantar Üretimi Desteği Genel Şartlar

KOSGEB mantar üretim desteği başvuru şartlarının en başında; mantar üretimi için uygun olan bir tesisin kurulması ve bu tesisin belirtilen kriterlere uyum sağlaması gelmektedir. KOSGEB mantar üretimi hibe kredisinden faydalanmak için belirtilmiş olan genel şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 18 yaşını geçmiş olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • KOSGEB’e üye olmak
 • Mantar yetiştiriciliği konusunda KOSGEB’in vermekte olduğu kursa dâhil olmak ve başarılı şekilde kursu tamamlamak
 • KOSGEB başvuru rehberinde belirtilmiş olan tüm kriterlere uyum sağlamak
 • Daha önce herhangi bir KOSGEB teşvikinden faydalanmamış olmak
 • KOSGEB “Girişimcilik Destek Programı” için başvuru yapmış olmak
 • Mantar yetiştiriciliği konusunda bir proje fikrine sahip olmak
 • Sahip olunan fikri detaylı şekilde projeye dökmek ve her detayın sunumunu yapabilmek

Bu şartları sağlayan tüm kişilerin, KOSGEB mantar üretimi desteğinden faydalanma imkânı bulunmaktadır.

KOSGEB Tavuk Çiftliği Desteği 2019

KOSGEB tavuk çiftliği yardımı her yıl olduğu gibi, 2019 yılında da verilmeye devam etmektedir. Kümes hayvanları yetiştiriciliği girişimi kapsamında değerlendirilmekte olan tavuk çiftliği girişimi, önceki yıllarda meydana gelen yumurta sıkıntısının ardından, daha fazla yönelmekte olunan bir alan olmaktadır. Özellikle genç çiftçilere sağlamakta olduğu desteğiyle bilinen KOSGEB, yumurta çiftliği kurmak isteyen kişilerin gereksinim duyduğu sermaye ihtiyacını karşılamakta ve kişilerin üretim hayatına dahil olmasına yardımcı olmaktadır.

İlgili İçerik

KOSGEB Mantar Üretimi Desteği İçin Gerekli Evraklar

KOSGEB mantar yetiştiriciliği kredisinin alınabilmesi için; girişimci adaylarının sahip olması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların bulunmaması halinde mevcut tesisin kurulması imkânsız olacağından, KOSGEB faizsiz hibe kredisinden faydalanmak da söz konusu olamayacaktır. KOSGEB mantar üretimi teşvik kredisinden faydalanmak isteyen kişilerin, başvuru esnasında sunması gereken belgeler şu şekilde belirtilmektedir:

 • Vergi Levhası: KOSGEB mantar üretimi desteğinden faydalanabilmek için yapılması gereken ilk adım; vergi dairesine kayıt olmak ve vergi levhası almaktır. Vergi dairesine kayıt olmayan yani vergi levhası bulunmayan bir işletme resmi olmayacağından ötürü, KOSGEB’in vermekte olduğu destek kredisinden faydalanması da mümkün değildir.
 • Belediye Ruhsatı: Her işletme için gerekli olan bu şart, mantar üretimi tesislerinin kurulması için de geçerlidir. Kişilerin ne türden bir üretim gerçekleştireceği konusunda, tesisi kurmak istediği belediyeye bilgilendirmede bulunması ve bu bilgilendirme neticesine ruhsat alması gerekmektedir. Ruhsatı bulunmayan bir işletmenin, KOSGEB hibe desteğinden faydalanma olanağı bulunmamaktadır.
 • Gıda Üretim Belgesi: İşyeri kurma ruhsatının alınmasının ardından alınmak zorunda olan gıda üretim belgesi sayesinde, mevcut işletmede gerçekleştirilecek üretimin, yasal kanunlar çerçevesinde yapılması sağlanmaktadır. Bu belgeye sahip olmayan hiçbir işletme, KOSGEB mantar üretim desteğinden faydalanamaz.
 • Kalite Belgesi: Market ve restoran gibi çeşitli işletmelere satış yapabilmek için gerekli görülen bu evrak, KOSGEB kredi başvurusu için de şart koşulmaktadır.
 • İTÜ Belgesi: Üreticilerin yetiştirdikleri mantarları yurt dışına satabilmesi yani ihracat gerçekleştirebilmesi için gerekli görülen bir evraktır.

KOSGEB Mantar Üretimi Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

KOSGEB mantar yetiştiriciliği desteği alacak kişilerin, KOSGEB tarafından belirtilmiş olan tüm şart ve evrakları yerine getirmesi gerekmektedir. Daha önce herhangi bir KOSGEB desteği almamış olan tüm kişilerin, KOSGEB mantar üretimi kredi hibesinden faydalanma hakkı bulunmaktadır. KOSGEB mantar üretiminden faydalanacak kişi ve kurumlar hakkındaki tüm detaylar şu şekilde belirtilmiştir:

 • 18 yaşını doldurmuş olan tüm girişimci adaylarının, KOSGEB mantar üretimi desteğinden faydalanma hakkı bulunmaktadır.
 • 2018 yılında verilmekte olan mantar üretim destek kredisinden, başvuruda bulunduğu halde faydalanamayan tüm Kobilerin, 2019 yılı için kredi destek başvurusu alınmış sayılmakta ve bu kişiler ikinci başvuruyu gerçekleştirmeden, kredi başvuruları KOSGEB tarafından gerçekleştirilmektedir.
 • Mantar üretimi konusunda gerekli donanıma sahip olup, aklındaki projeyi eksiksiz biçimde yansıtabilecek tüm kişiler, KOSGEB mantar yetiştiriciliği kredisinden faydalanma hakkına sahiptir.
 • KOSGEB mantar yetiştiriciliği kredisine ilk kez başvurmuş olan küçük işletmelerin başvuruları, diğer başvurulardan önce değerlendirilecektir.

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği 2019

KOSGEB solucan gübresi yardımı 2019 yılında da devam etmekte ve bu projeye sahip olan tüm kişilerin faydalanma hakkı bulunmaktadır. Kurulum maliyeti olarak oldukça düşük bütçelerle başlanabilen solucan gübresi üretimi, ilerleyen zamanlarda daha yüksek gelirlerin elde edilip, üretimin gerçekleştirilebileceği tesislerin kurulmasına olanak sağlamaktadır. Girişimcilik sertifikasının alınmasının ardından hazırlanmakta olan projenin sunulmasıyla hibe desteği kredisi vermekte olan KOSGEB, aynı şartları solucan gübresi desteği için de talep etmekte ve

İlgili İçerik

KOSGEB Mantar Üretimi Kredisinden Faydalanamayan Kişi ve Kurumlar

KOSGEB mantar yetiştiriciliği kredisini alamayanlar, yapılan açıklama neticesinde daha önce bu türden bir krediden faydalanan esnaf ve sanatkarlar olarak belirtilmektedir. KOSGEB’den herhangi bir destek almamış olan girişimcilerin ön planda tutulduğu bu kredi desteği projesinde, daha önce KOSGEB tarafından herhangi bir destek gören kişilerin yer almasına müsaade edilmemektedir.

Mantar Üretim Tesisinin Kurulması İçin Yapılması Gerekenler

Mantar yetiştirme tesisinin kurulumu esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır ve şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Tesisin kurulması için gerekli olan tüm yazılı izinler alınmalıdır. Bunun için kurulacak tesisin bağlı bulunduğu belediyelere müracaat edilmesi gerekir.
 • Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne tesis kurulumu için başvuru yapılmalı ve tesis için istenen tüm şartlar öğrenilmelidir.
 • Veri dairesine gidilmeli ve vergi levhası alınmalıdır. İşletmenin açılışı için şirket ya da tarım kuruluşu olarak sıfat da alınması gerekmektedir.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği 2019

Genç girişimcilere verilen KOSGEB desteği kapsamında, 150.000 TL kredi imkanı sunulmaktadır. KOSGEB genç girişimci desteği ile girişimciler, farklı bankalar aracılığıyla alabilecekleri bu kredi miktarının 50.000 TL’sini geri ödemezken, 100.000 TL’sini düşük faiz oranlarıyla ödemek zorundadırlar.KOSGEB Genç Girişimcilik Kredisi Başvuru ŞartlarıKOSGEB girişimcilik kredisi başvurusu için

İlgili İçerik

Mantar Üretimi Tesisinde Bulunması Gerekenler

Mantar yetiştirme tesisinde bulunacak malzemelerin, mantar yetiştiriciliği için zorunlu olduğu ve bu malzemelerin yer almadığı tesislere ruhsat verilmediği bilinmelidir. Ruhsatı bulunmayan bir tesis için KOSGEB’den hibe kredi almak mümkün değildir. Mantar üretim tesisinde bulunması gereken teçhizatlar şu şekilde belirtilmektedir:

 • Isı dengesini ayarlamak amacıyla kullanılmak üzere, yüksek wat gücündeki klimalar,
 • Havalandırma sistemi,
 • Dijital kantar,
 • Sisleme makinesi,
 • Işık sistemini düzene sokmak için; zaman ayarlı aydınlatma oluşturan elektrik ünitesi,
 • Polenlere karşı koruma sağlamak amacıyla kullanılma zorunluluğu bulunan, polen filtreli maske,
 • Mantarların sulama sistemini sağlayacak olan su basımı için kullanılmak üzere; su motoru ve pompa düzeneği,
 • Kompostların ısı ölçümünü yapmak üzere kullanılacak olan, çubuk termometre cihazları.

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar 2019

2019’da KOSGEB kredisi alınabilecek bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası’dır. Bunun dışında başvurulabilecek farklı bankalar da mevcuttur. Küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri ya da yeni bir girişimcilik yapmak isteyen kişiler KOSGEB’e destek için başvurabiliyor. Bu destek sayesinde de işletme için ihtiyaç duyulan nakit karşılanabiliyor. Bu destekler doğrudan KOSGEB aracılığıyla alınabiliyor. Fakat bunun yanı sıra bazı bankalar da KOSGEB işbirliğiyle uygun faiz olanağı olan kredileri işletme sahiplerine

İlgili İçerik

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği 2019 başlıklı makalemizde KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.