KOSGEB Makine Teçhizat Desteği 2019 - Banka ve Kredi Rehberi
 • YARIM ALTIN
  863,94
  % -0,35
 • $ DOLAR
  5,7449
  % -0,11
 • € EURO
  6,3531
  % 0,14
 • £ POUND
  7,4259
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  0,8211
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,0903
  % 0,28
 • BITCOIN
  48699,633
  % -0,22
 • BIST 100
  105.380
  % 1,54
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği 2019

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği 2019

2019’da KOSGEB’in makine ve teçhizat için desteği olacağını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı.  Küçük ve orta ölçekli işletmeler bazı giderleri için KOSGEB’in desteklerine başvurabiliyor. KOSGEB bu işletmelere hibe yardımı yaptığı gibi faizsiz kredi desteği de veriyor. Bu desteklerden de yararlanabilmek için KOSGEB’in destek verdiği projelerden bir tanesinde faaliyet gösteriyor olmak gerekiyor. Bu projelerin de tam listesine KOSGEB’in internet sayfasından ulaşabilmek mümkündür. İşletme sahipleri KOSGEB makine teçhizat desteğine de başvurabilir. Bu destekten de yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması KOSGEB tarafından bekleniyor. Belirlenen koşulları sağlayan işletme sahipleri de makine ve teçhizat giderleri için KOSGEB’in desteğini alabilir.

KOSGEB Teçhizat Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB makine teçhizat desteği başvuru koşulları arasında KOSGEB veri tabanına üye olmak vardır. KOSGEB desteklerden yararlanabilmek için bazı şartlar belirlemiştir. Örneğin 18 yaşından küçük kişiler bu destekler için başvuruda bulunamaz. Bunun yanı sıra KOSGEB kaydının da olmaması halinde yine başvurunun gerçekleştirilebilmesi mümkün değildir. Bunun yanı sıra teçhizat ve makine desteğine başvuracak olan kişilerin daha önceden herhangi bir KOSGEB desteğinden de yararlanmamış olması şarttır. Aynı anda iki destekten yararlanabilmek söz konusu değildir. Tüm bunların yanı sıra KOSGEB’in destek verdiği sektörlerde hizmet veriyor olmak yine aranan koşullar arasındadır. Bütün koşulların sağlanması durumunda KOSGEB’in verdiği bu destekten yararlanılabilir.

KOSGEB Fuar Desteği 2019

KOSGEB fuar destek projesi ile yurt içindeki fuarlara çıkmak isteyen firmalara mali destek sağlanmaktadır. KOSGEB’in belirlediği kriterleri taşıyan fuar alanları için ödenecek meblağlar, KOSGEB fuar desteği fonu tarafından belirlenmektedir. Belirlenecek fuar alanı için belirlenen ödenek, fuara çıkacak firmanın hesabına yatırılmaktadır.KOSGEB Fuar Desteği Kapsamında Karşılanan İhtiyaçlarKOSGEB’in karşıladığı fuar

İlgili İçerik

KOSGEB Veri Tabanına Üye Olmak İçin Gerekli Belgeler

KOSGEB veri tabanı üyeliği için istenen evraklardan bir tanesi Kobi beyannamesidir. KOSGEB veri tabanı üyeliği destekten yararlanabilmek için gerekli olan koşullar arasındadır. Veri tabanında üyeliği bulunmayan kişilerin KOSGEB’in internet sitesine girmesi ve üyelik işlemlerini gerçekleştirmesi gereklidir. Bu işlemin yapılabilmesi için de bazı evraklar temin edilmelidir. Gerekli olan evraklar da şunlardır:

 • Kobi beyannamesi,
 • Kobi bilgi dokümanı,
 • Ticaret sivil kaydı,
 • Noter onaylı imza beyannamesi ve işletmenin imza sirkülleri,
 • Bağlı olunan odaya sunulan faaliyet belgesi.

Hangi Makine Ve Teçhizat İçin Destek Veriliyor?

KOSGEB’in destek verdiği makine ve teçhizatlar arasında kullanılmış olan makineler yoktur. KOSGEB bir işletmede bulunan her makine ve teçhizat için destek vermiyor. KOSGEB desteği ile makine alınacaksa bu makinenin yeni olması gereklidir. Eski makinelerin alımı için KOSGEB desteği verilmemektedir. Bunun dışında KOSGEB’in destek verdiği makineler kumanda ve güç devreleri ile grup halinde çalışması da şarttır. Bunların dışında destek verilebilmesi için makinede olması gereken özellikler şunlardır:

 • Satın alınacak olan makine bir bütün halinde çalışabilmeli,
 • Söz konusu olan makinenin taşıma, malzeme işleme ya da ambalajlama gibi görevlerden en azından birisini yapabiliyor olması.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği 2019

Genç girişimcilere verilen KOSGEB desteği kapsamında, 150.000 TL kredi imkanı sunulmaktadır. KOSGEB genç girişimci desteği ile girişimciler, farklı bankalar aracılığıyla alabilecekleri bu kredi miktarının 50.000 TL’sini geri ödemezken, 100.000 TL’sini düşük faiz oranlarıyla ödemek zorundadırlar.KOSGEB Genç Girişimcilik Kredisi Başvuru ŞartlarıKOSGEB girişimcilik kredisi başvurusu için

İlgili İçerik

KOSGEB Makine Teçhizat İçin Ne Kadar Destek Veriyor?

Makine ve teçhizat için verilecek desteğin miktarı söz konusu olan teçhizatın teknoloji düzeyine göre değişiyor. İşletme için satın alınacak olan teçhizatın teknolojik düzeyi bir değildir. Bazı teçhizatlar yüksek düzey teknoloji sayılırken bazıları ise düşük ya da orta ölçekli kabul ediliyor. KOSGEB makine teçhizat desteği kapsamında teknoloji düzeyine göre verdiği desteğin miktarı ise şu şekildedir:

 • Düşük ve orta teknoloji teknolojik düzeydekiler için 100 bin TL,
 • Orta yüksek teknolojik düzeydekiler için 200 bin TL,
 • Yüksek teknolojik düzeydekiler için 300 bin TL.

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

KOSGEB makine teçhizat desteği için son başvuru tarihi olarak sistemin açılmasından itibaren üç aylık süre belirlenmiştir. 2016 ve 2018 yıllarında yürüttüğü programla KOSGEB makine ve teçhizat için destek vereceğini açıklamış ve pek çok işletme sahibi bu destekten yararlanabilmek için başvurusunu gerçekleştirmişti. Bakan tarafından yapılan yeni açıklamada da bu desteğin 2019 yılında da verileceği duyuruldu. Bu destekten yararlanabilmek için KOSGEB sitesinde başvuru sistemi açılacaktır. Bu sistem açıldıktan sonrada üç ay içerisinde başvurular gerçekleştirilmelidir. Bu başvurular kurul tarafından incelenir. Daha sonrasın uygun görülen kişilere KOSGEB makine ve teçhizat yardımı yapılmaya başlanır.

Revizyon Talebi Nedir?

KOSGEB destek başvurusu revizyon talebi kurul tarafından başvuru sahiplerine iletilebilir. Yapılan başvuruların ardından KOSGEB bu başvuruları değerlendirir. Bu değerlendirmenin ardından bazı şirketlerden revizyon istenebilir. Bu revizyonun nedeni başvuru da bulunan bazı eksiklikler olabilir. Bazı belgelerin eksik olması ya da bilgilerde hata olması sonucunda kurul bu firmalardan bilgilerini ve belgelerini düzenlemelerini talep edebilir. Daha sonrasında bu eksiklikler giderilmeli ve gerekli evraklar teslim edilmelidir. Tüm bu işlemlerin eksiksiz bir şekilde yapılmasının ardından KOSGEB desteği alınabilir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları 2019

2019 KOSGEB nitelikli eleman desteğini alma şartlarından bir tanesi çalışan elemanın KOSGEB’in destek verdiği proje kapsamında olması gerekliliğidir. KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelerin zorlu ekonomi ortamında rekabet edebilmesi adına bazı destekler veriyor. KOSGEB, KOBİ’ler hibe ve faizsiz kredi desteği sağlıyor. Bu destekler sayesinde de şirketler ihtiyaçları olan maddi kaynağa ulaşabiliyor. KOSGEB’in verdiği desteklerden bir tanesi de nitelikli eleman için olandır. KOSGEB nitelikli eleman desteği alabilmek

İlgili İçerik

KOSGEB Makine Teçhizat Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOGEB makine teçhizat desteği başvuru yolu e devletten geçiyor. KOSGEB desteğine başvurabilmek için yapılması gereken ilk şey KOSGEB veri tabanına üye olmaktır. Bu üyelik olmadan başvuru da gerçekleştirilemeyecektir. Daha sonrasında e devlet sistemine giriş yapılması gereklidir. Sisteme girmek için de şifre, internet bankacılığı, mobil imza gibi yollardan birisi tercih edilebilir. E devlet sistemine giren kişiler KOSGEB sayfasını açmalıdır. Bu sayfa üzerinden KOSGEB desteğine hızlı bir şekilde başvurabilmek mümkündür. Ayrıca KOSGEB üzerinden de yine başvurular gerçekleştirilebilir. Bunun için de başvuru için istenen tüm evrakların doğrudan KOSGEB’e teslim edilmesi şarttır.

Başvuru İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Makine teçhizat desteğibaşvurusu için istenen belgeler arasında nüfus cüzdanı vardır. Bunun yanı sıra işletmenin bağlı olduğu odaya kayıt olduğuna dair belge de KOSGEB desteği başvurusu sırasında teslim edilmelidir. Ayrıca Ticaret Sicil Belgesi ve Ticaret Sicil Gazetesi yine KOSGEB’in makine ve teçhizat desteği için talep ettiği belgeler arasındadır. Bu belgelerin dışında başvuru evrakları arasında olması gereken diğer belgeler şunlardır:

 • İmza beyannamesi,
 • Vergi levhası.

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği 2019

KOSGEB solucan gübresi yardımı 2019 yılında da devam etmekte ve bu projeye sahip olan tüm kişilerin faydalanma hakkı bulunmaktadır. Kurulum maliyeti olarak oldukça düşük bütçelerle başlanabilen solucan gübresi üretimi, ilerleyen zamanlarda daha yüksek gelirlerin elde edilip, üretimin gerçekleştirilebileceği tesislerin kurulmasına olanak sağlamaktadır. Girişimcilik sertifikasının alınmasının ardından hazırlanmakta olan projenin sunulmasıyla hibe desteği kredisi vermekte olan KOSGEB, aynı şartları solucan gübresi desteği için de talep etmekte ve

İlgili İçerik

KOSGEB Makine Teçhizat Kredisi Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

KOSGEB makine teçhizat desteği geri ödemesi tamamen faizsiz bir şekilde yapılmaktadır. KOSGEB makine ve teçhizat için sağladığı desteği faizsiz kredidir. Bu kredinin de geri ödemesi yapılması gereklidir. Fakat KOSGEB işletme sahiplerine 6 ay ödeme erteleme fırsatı tanıyor. Bu da alınan teçhizattan kar elde edilebilmesine fırsat verilmesi anlamına geliyor. Bu 6 aydan sonra yapılacak olan taksit ödemeleri de 3’er ay eşit şekilde olacaktır. Bu şekilde ödemeler de 36 ay boyunca sürecektir. KOSGEB makine ve teçhizat alacak olan işletme sahiplerine krediyi hem faizsiz hem de uygun ödeme seçeneği ile sunuyor. Böylece işletme için gerekli olan makineler işletme sahiplerinin bütçelerini sarsmadan alınabiliyor.

2016 Yılında Makine Teçhizat Desteğini Alan Kişiler Yeniden Başvuru Yapabilir Mi?

2016’da makine ve teçhizat desteği alan kişilerin 2019 yılında yeniden başlatılmış olan bu destek programına katılabilmesi mümkün değildir. KOSGEB makine ve teçhizat desteğini alacak olan işletmelerden bazı koşulları sağlamasını istiyor. Bu koşullardan bir tanesi de 2016 ya da 2018 yılında açılmış olan aynı destek programlarından yararlanmamış olmaktır. KOSGEB destek önceliğini daha önce hiç destek almamış olan işletmelerden yana kullanıyor. Bundan dolayı da teçhizat ve makine için daha önceki dönemde destek almış olan işletme sahiplerinin yeniden bu desteğe başvurabilmesi mümkün olmuyor.

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar 2019

2019’da KOSGEB kredisi alınabilecek bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası’dır. Bunun dışında başvurulabilecek farklı bankalar da mevcuttur. Küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri ya da yeni bir girişimcilik yapmak isteyen kişiler KOSGEB’e destek için başvurabiliyor. Bu destek sayesinde de işletme için ihtiyaç duyulan nakit karşılanabiliyor. Bu destekler doğrudan KOSGEB aracılığıyla alınabiliyor. Fakat bunun yanı sıra bazı bankalar da KOSGEB işbirliğiyle uygun faiz olanağı olan kredileri işletme sahiplerine

İlgili İçerik

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Üniversite Mezunu Desteği 2019 başlıklı makalemizde KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.