KOSGEB Kredisi Veren Bankalar 2019 - Banka ve Kredi Rehberi
 • YARIM ALTIN
  880,84
  % 0,07
 • $ DOLAR
  5,7316
  % -0,01
 • € EURO
  6,3113
  % 0,01
 • £ POUND
  7,1309
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  0,8123
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,0897
  % -0,01
 • BITCOIN
  58705,673
  % -0,67
 • BIST 100
  102.590
  % -0,47
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar 2019

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar 2019

2019’da KOSGEB kredisi alınabilecek bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası’dır. Bunun dışında başvurulabilecek farklı bankalar da mevcuttur. Küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri ya da yeni bir girişimcilik yapmak isteyen kişiler KOSGEB’e destek için başvurabiliyor. Bu destek sayesinde de işletme için ihtiyaç duyulan nakit karşılanabiliyor. Bu destekler doğrudan KOSGEB aracılığıyla alınabiliyor. Fakat bunun yanı sıra bazı bankalar da KOSGEB işbirliğiyle uygun faiz olanağı olan kredileri işletme sahiplerine verebiliyor. Bu KOSGEB kredisini alabilmek için de ilk olarak bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Daha sonrasında ise başvuru evrakları toparlanıp ilgili bankaya teslim edilerek kredi başvurusunda bulunulabiliyor. KOSGEB kredisini alabilmek için Ziraat Bankası dışında başvurulabilecek bankalar ise şunlardır:

 • Halkbank,
 • Vakıfbank,
 • Garanti Bankası,
 • İş Bankası.

KOSGEB Hangi Destekleri Veriyor?

KOSGEB’in verdiği desteklerden bir tanesi hibe bir diğeri ise faizsiz kredilerdir. KOSGEB belirlediği sektörlerde faaliyet gösteren işletme sahiplerine hem hibe hem de faizsiz kredi desteği verebiliyor. Hibeler geri ödemesiz olduğu için genellikle işletme sahiplerinin en çok başvurduğu destek oluyor. Fakat bunun yanı sıra hibeden daha yüksek tutarda olan faizsiz kredi de yine KOSGEB’in KOBİ’lere verdiği destek arasında yer alıyor. Bazı kredi desteklerin de 6 ay ödemesiz de seçeneği bulunuyor. KOSGEB’in bir işletmenin hangi giderleri için destek verdiği konusunda bilgi edinmek isteyen kişiler de KOSGEB internet sayfasını ziyaret edebilirler.

KOSGEB’in Faizsiz Kredisine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB faizsiz kredi desteğine başvuru yapılabilmesi için ilk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt yapılması gereklidir. KOSGEB veri tabanında kaydı olmayan kişilerin bu destekten yararlanabilme şansı da yoktur. Bunun yanı sıra hangi destek programından yararlanılmak isteniyorsa ona uygun bir iş planının da olması yine önemli konulardan bir tanesidir. KOSGEB’in sizin işinizi destek vermeye değer olduğunu düşünmesi gerekli. Bu da iyi bir iş planı ile sağlanabilecek bir şeydir. Daha sonrasında ise başvuru yapılabilmesi için e devlet sistemine girilmelidir. E devlete giren kişiler KOSGEB sayfasına gitmeli ve buradan istediği destek paketine başvuru da bulunmalıdır.

Bankalardan KOSGEB Kredilerini Alma Şartları Nelerdir?

Bankalara KOSGEB kredisi başvurma koşulları diğer pek çok kredinin başvuruları ile benzerlik gösteriyor. Örneğin diğer kredilerde olduğu gibi KOSGEB kredileri için de bankaya gelir belgesinin sunulması gerekiyor. Çalışma durumuna göre farklılık gösterebilecek bu gelir belgesi olmadan KOSGEB kredisine başvuruda bulunabilmesi de mümkün olmuyor. Bunun yanı sıra başvuruda bulunan kişilerin 18 yaşından büyük olması bekleniyor. KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırılması doğrudan KOSGEB’den yardım alınmasında olduğu gibi bankalara da kredi başvurusunda bulunabilmek için aranan koşullardan bir tanesidir. Ayrıca işletmenin bağlı olduğu odaya kayıt da yine bankalardan KOSGEB kredisi alabilmek için gereklidir.

Bankalardan KOSGEB Kredisini Almak İçin Gerekli Olan Belgeler

Bankaların KOSGEB kredisi için istediği belgelerden en temel olanı nüfus cüzdanıdır. Bunun yanı sıra gelir belgesi, ikametgah gibi belgeler de diğer krediler ile ortak istenen evraklar arsındadır. Bu belgelerin dışında KOSGEB kredisi başvurularına özel bazı belgeler de bankalar tarafından talep edilmektedir. Bu belgelerden bir tanesi de ticaret sicil belgesi ve ticaret sicil gazetesidir. Esnafların bankalardan KOSGEB kredisi alabilmeleri için genelde imza beyannamesi, vergi levhası, oda kayıt belgesi de talep edilir. Fakat kredi için başvurulacak bankaya göre istenen evraklar da farklılık gösterebilir. Bundan dolayı hangi bankanın kredisine başvurulacaksa doğrudan o banka ile iletişime geçilmeli ve başvuru evrakları hakkında bilgi istenmelidir.

Ziraat Bankası KOSGEB Destek Kredileri

KOSGEB destek kredileri Ziraat Bankası tarafından müşterilerine sunuluyor. Bu krediden yalnızca KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri faydalanabiliyor. Ziraat Bankası KOBİ’lere destek sağlayabilmek adına KOSGEB ile işbirliği halinde verdiği bu kredi için faiz indirimi de yapıyor. Ziraat Bankası’nın verdiği desteklerden bazıları şunlardır:

 • Makine teçhizat kredi desteği,
 • İhracat finansman desteği,
 • İstihdam desteği.

Bu krediye başvurabilmek için ilk olarak gerekli belgelerin temin edilmesi daha sonrasında ise Ziraat Bankası şubesi ziyaret edilmesi gereklidir.

KOSGEB Destekli Vakıfbank Kredisi

Vakıfbank KOSGEB desteği ile kredi sağlayan bir başka bankadır. Bu krediyi alabilmek için de veri tabanına üyelik ya da bu üyeliği güncelleştirme şartı aranıyor. Fakat bunu nasıl yapacaklarını bilmeyen kişilere Vakıfbank danışmanlık hizmeti sunuyor. Vakıfbank’ın KOSGEB işbirliği ile verdiği kredilerin faiz oranları ve başvuru koşullarına dair detaylı bilgi almak isteyen kişilerin de yapması gereken şey en yakın banka şubesine gitmektir. Banka çalışanları bu kredi konusunda size her türlü bilgiyi aktaracaktır.

Halkbank’ın KOSGEB Destekli KOBİ Kredileri

Halkbank KOSGEB desteklerini doğrudan sağlayabilen bir bankadır. KOSGEB’in destek paketlerinden yararlanmak isteyen kişilerin başvurabileceği adreslerden bir tanesi Halkbank’tır. Halkbank KOSGEB desteği kapsamında KOBİ’lere farklı destek programları sunuyor. Örneğin Ar-Ge ve inovasyon programları mevcutken bunun dışında endüstriyel uygulama programından da yararlanılabiliyor. Halkbank ayrıca girişimcilik yapmak isteyen kişilere 0 faiz oranlı kredi de sağlıyor. Bu sıfır faizli kredi desteğini almak isteyen kişilerden beklenen şartlar ise şunlardır:

 • KOSGEB girişimcilik destek programını bitirmek,
 • Başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olmak,
 • Daha önce herhangi bir KOSGEB desteğinden faydalanmamış olmak.

Garanti Bankası KOSGEB Kredisine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB kredi desteği Garanti Bankası aracılığıyla KOBİ’lere sağlanıyor. Halkbank’ta olduğu gibi Garanti Bankası da KOSGEB’in 0 faizli kredi desteğine aracılık ediyor. Bu kredi için belirlenen üst limit ise 50 bin TL’dir. 36 ay vadeli olan bu kredinin ilk 12 ay geri ödemesi de olmuyor. Daha sonrasında ise geri kalan 3 ayda 1 eşit taksitler halinde ödemeler gerçekleştiriliyor. Bunun dışında Garanti Bankası’nın sunduğu farklı KOSGEB kredileri de mevcuttur. 2017 yılından beri KOSGEB’in aracılığını yapan Garanti Bankası KOBİ müşterilerine ayrıcalıklı imkanlar tanıyor. Bu kredilerden de faydalanabilmek için en yakın Garanti Bankası şubesine gidilmesi gerekiyor.

İş Bankası’nın KOSGEB Desteği İle Verilen Krediler

KOSGEB destekleri İş Bankası aracılığıyla da KOBİ’lere ulaştırılıyor. İş Bankası KOSGEB destekli kredileri almak isteyen kişilerin başvurabileceği bir diğer bankadır. İş Bankası KOBİ’ler farklı imkanlar tanıyan bir bankadır. Bu imkanlardan bir tanesi de KOSGEB destekli kredilerdir. Bu kredilerin bazılarının faiz oranı sıfırdır. Bu kredinin yanı sıra verilen diğer KOSGEB kredilerinin de düşük faiz oranları ve uygun ödeme seçenekleri mevcuttur. Uygun bir kredi almak istiyorum diyen işletme sahipleri en yakın İş Bankası şubesine gidebilir ve hem krediler hakkında detaylı bilgi alabilir hem de başvurularını gerçekleştirebilir.

KOBİ’lerin Başvurabilecekleri Diğer Bankalar Hangileridir?

KOBİ’lere kredi veren bankalar arasında Yapı Kredi ve Denizbank vardır. Esnaflar KOSGEB ile işbirliği yapan bankalara kredi başvurusunda bulunabilir ve sıfır faizli ya da düşük faiz oranlı krediler alabilir. Bunların yanı sıra bazı bankalar da KOSGEB kredisi olmasa da KOBİ’lere özel kredi programları oluşturabiliyor. Yapı Kredi ve Denizbank dışında KOBİ’lere özel ayrıcalıklar tanıyan diğer bankalardan bazıları şu şekildedir:

 • İNG Bank,
 • QNB Finansbank,
 • Türkiye Finans,
 • Akbank,
 • TEB.