Konut Kredisi ile Ev Almakmı Yoksa Kirada Yaşamakmı - Banka ve Kredi Rehberi
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  53866,490
  % 3,66
 • BIST 100
  %
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

Konut Kredisi ile Ev Almakmı Yoksa Kirada Yaşamakmı

Konut Kredisi ile Ev Almakmı Yoksa Kirada Yaşamakmı
Konut Kredi İle Ev Almakmı Yoksa Kirada Yaşamakmı

Konut Kredi İle Ev Almakmı Yoksa Kirada Yaşamakmı

Konut Kredisi ile Ev Almakmı Yoksa Kirada Yaşamakmı Aylık ortalama olarak asgari ücretle çalışan bir insan için bir ev kirası en ufak düzeyde olsa beni aylık bütçenin ciddi bir kısmını alıkoyuyor ve hiçbir şekilde kendi kendi ceplerine hiçbir şekilde bir kazanç sağlamıyor ancak başka birisi için yatırımlarını gerçeğe dönüştürerek kendisine para kazandırıyoruz.Ancak biz kira ödüyoruz ve Zaman geçtikçe biz kira ödemeyi devam ediyoruz fakat herhangi bir kazancımız olmuyor. Bir ev sahibi olmak hem yatırım hem de ihtiyaç olarak düşündüğümüz den dolayı bizce artık tahmin edebilirsiniz.

Şimdi sizlere konut kredisi giderlerini birkaç şekilde sizler için karşılaştıralım ve hangi koşulda hangisi daha avantajlı bir şekilde bizlere olanak sağlıyor öğrenelim.Kirada kalmanın artı eksi sonuçlarını biliyoruz bunların tutarını zaten kendiniz hesap ediyorsunuzdur o yüzden biz konut kredisi üzerinden ilerleme yapalım ve ilk olarak konut kredisi kullanabilmek için ne tür belgeler gerekli ne yapmamız lazım bunları öğrenelim.

Konut Kredisi Kullanma Şartları

Konut Kredisi Kullanma Şartları

Konut Kredisi Kullanma Şartları

Birçok insan kira ödüyor ancak konut kredisiyle ev sahibi olabilirler Konut Kredisi Kullanma Şartları hakkında bilgi edindikten sonra gerçekleşme ihtimali var eğer böyle bir şey düşünüyorsanız öncesinde evi bulmalı ve evin maliyetini kesinlikle hesaplamanız gerekli. Neden diye soracak olursanız evin krediye uygun olması lazım ve başka bir borcu bulunmaması gerekiyor. Yeni bir ev almayı düşünüyorsanız bu ev için cebinizde bir miktar paranızın olması gerekli diyebiliriz çünkü evin fiyatı üzerinden %20 gibi bir tutarı peşin olarak ödemeniz gerekiyor.

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu tarafınca belirlenen kurala istinaden evin %80 tutarına kadar olan kısma konus kredisi verilmekte. Demekki bir evimizin olabilmesi icin belirli bir bütçeye ihtiyacımız var.İlk olarak uzun zamanlar çalıştınız kenara köşeye dişinizden tırnağınızdan arttırdğınız miktarları meydana çıkarma zamanı gelmiş gibi görünüyor bunu yanı sıra evlenen kişilerin düğünlerinde takılan altınlarmı dersiniz yada artık tasarruf devrine gidip aracınızımı satarsınız onu bilemem ama sizlerin önünden gidecek bir tutardır.

Tabi bunun yanı sıra bankadan  ihtiyaç kredisi  kullananda mevcut ancak bu yolu tavsiye etmiyoruz çünkü belirli bir tutar birikiminiz yoksa iki ayrı krediyi ödemede zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak konut kredisi kullanma kararını aldıysanız ilk önerimiz kesinlikle kendinize bir plan hazırlayıp her ay ne kadar ödeme yapabilirsiniz onu hesaplamanızdır ve bu ödeme biçimine uygun bir kredi vade tarihi seçimi yapmanız gerekir.

Para biriktiriyor olmak gerçekten sizler içinde çok iyi olacağını fark edeceksiniz ve bu biriktirdiğiniz paralar ile bir ev sahibi olacaksınız buda apayrı bir keyiftir.Şimdi aradığınız evi buldunuz ve iş para kısmına geldi ise örnek verecek olursak 300.000 TL tutarında bir evi almak istiyorsunuz bunun için ilk olarak cebinizde 60.000 TL gibi bir tutarın peşinat olabilmesi için gerekli.

Geriye kalmış olan 240.000 TL için bankaya başvuruyorsunuz. Bankanızdan olumlu sonuç geldiği takdirde işlemleriniz başlamış oluyor. Kredi vadeleri değişmekte dilerseniz 1 yıldan 10 yıla kadar en fazla ancak az kullanılan seçenek olan 30 yıl gibi bir süreye kadar olabiliyor süreyi azaltmak sizler için daha iyi olacaktır çünkü her geçen zaman sizler için uygulanan faiz demek oluyor. Güzel bir planlama yaparak olan paranızı aldığınız aylıktan ayarladığınız miktarı yada eşinizden veya başka bir aile üyesinden gelen yardımların toplamını hesapladıktan sonra sizler için 10 yıl süreli bir kredi uygulanarak kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz.

Bu tutar aldığınız aylığa göre yüksek kalırsa daha uygun bir ev bulabilirsiniz ve aynı işlemleri bunun için uygulayabilirsiniz. Ben sitemizde bulunan hesaplama araçlarını kullanarak sizler için tutarlara baktım. 240.000 TL lik bir kredi için ödemeniz gereken aylık tutar 3.500 TL civarı bir tutar %0.99 gibi bir faiz olduğunda bankaya 10 yıl sonunda ödemiş olacağınız tutar ise 413.000 TL bandında olmakta. Eğer sizlerin aklında olan tutarlar böyle değilse anasayfamızda bulunan hesaplama araçlarını kullanarak faizleri karşılaştırabilir ve değerlendirme yapabilirsiniz.

Kiramı Konut Kredisimi Hangisi

Konut Kredi İle Ev Almakmı Yoksa Kirada Yaşamakmı

Kiramı Konut Kredisimi Hangisi

Şimdi soruyorsunuz Konut Kredisi ile Ev Almakmı Yoksa Kirada Yaşamakmı yukarıda belirttiğimiz gibi 240.000 TL’yi 10 yılda ödemek isterseniz 3.400 TL taksitlerle ödeyebilir ana parayı 413 bin şekilde bankaya ödemiş olabilirsiniz. Bu kadar uzun vadeye gerek yok benim biraz fazla birikmişim var 5 yıl bana yeter diyorsanız  aylık 5.300 civarı bir tutar ödeme yaparak toplam bankaya ödemeniz gereken tutarı düşürebilir 320.000 TL gibi bir tutar ile bu işi bitirip ev sahibi olabilirsiniz. Sizlerin evinizi aldığınız zamandan kredi bitimine kadar belirli bir süre geçeceği için Türkiye geneli ev arazi vb. şeylerin fiyatları yerinde durmadığını varsayarsak kar bile elde edebilirsiniz. Ancak bunların en güzel yanı bu kredi sonunda evin sizin olması ve artık bir ödeme yapmamanız. 

Gelin birde bu işlemin kira şeklinde hesaplayalım 2.500 TL tutarında kira ödediğinizi varsayalım ve her yıl için belirli olarak düzenli bir şekilde ödediğiniz kiraya zam yapıldığını göz önünde bulunduralım genel olarak her yıl resmi bilgilere göre ortalama %10 zam yapılmakta bu kirayı 1. Yıl 30 Bin TL 2. Yıl 33 Bin TL 3. Yıl 36 Bin TL 4. Yıl 39 Bin TL 5. Yıl 42 Bin TL 5. Yıl 45 Bin TL 6. Yıl 48 Bin TL 7. Yıl 52 Bin TL 8. Yıl 55 Bin TL 9. Yıl 58 Bin TL 10. Yıl 61 Bin TL olarak toplam 499 BİN TL ödemiş oluyor ve hiçbir şeyiniz olmamakla birlikte ev sahibini zengin ediyorsunuz.

Verdiğimiz bu rakamlar yerine şimdiki ödediğiniz rakamları yazarak her yı Yİ-ÜFE  yani Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ve Değişim Oranı üzerinden hesaplanabilir. Burada açık olan şey eğer 3.400 TL aylık kredi ödüyorsanız 9 yıl yıl sonrada 3.400 Aylık tutarı ödeme yapacaksınız sabit bir şekilde süreyi tamamlayıncaya kadar devam ediyor. Ancak kira ödemesi yaptığınız zaman her yıl zamlardan dolayı tutar katlanıyor ve çok fazla yükseliyor. 

Sonuç Olarak Kredimi Kiramı

Sonuç Olarak Kredimi Kiramı Hangisi

Sonuç Olarak Kredimi Kiramı Hangisi

Sonuç Olarak Kredimi Kiramı Hangisi sorusuna bizlerde bu sebeplerden ötürü sizlere tavsiyemiz ev almanız ve yavaş yavaş kira öder gibi taksit ödemeniz böylece sizinde bir ev sahibi olma şansınız olacaktır. Ödiyceğiniz tutarlar tamamen size bağlı cebinizde bulunan nakite veya ödeme gücünüze odaklı 200 Bin TL gibi bir tutarada bulabilirsiniz 150 Bin TL de olabilir 400 Bin TL de tamamen elinizde olan birşey. 

Bütün buşeylerin yanı sıra kira ortamında yaşam daha sıkıcı ve rahatsız geçebiliyor ev sahipleri evleri için zarar vermemeniz için uyarıları yanı sıra duvarları delmeyin ev için kırıp dökme yapmayın veya kendilerine uygun bir şekilde yaşamanızı isteyebilirler.

Kimisi sadece aile için kiraya verir kimisi insan seçer. Ancak sizin bir eviniz olduğu zaman içerisinde istediğiniz yeri istediğiniz renge boyuyabilir istetiğiniz yerlerde değişiklik yapabilirsiniz örneği salonla mutfağı birleştirebilir veya balkonunuzu salon ile birleştirebilirsiniz bunun için izin almanız gereken bir ev sahibi olmayacağı için hür bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz. Ek olarak ev sahibi olmanız halinde sizler ve çoçuklarınız için bir yatırım olarak görmeyi ihmal etmeyin.

Bir önceki yazımız olan Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2019 başlıklı makalemizde akbank ihtiyaç kredisi faiz oranı hesaplama, akbank ihtiyaç kredisi faiz oranları hesaplama ve bankaların güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları hakkında bilgiler verilmektedir.