İşyeri Açma ve Destek Kredileri Nasıl Alınır? - Banka ve Kredi Rehberi
 • YARIM ALTIN
  884,84
  % -0,07
 • $ DOLAR
  5,7947
  % 0,00
 • € EURO
  6,4692
  % -0,09
 • £ POUND
  7,4903
  % -0,51
 • ¥ YUAN
  0,8210
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,0910
  % -0,03
 • BITCOIN
  47535,565
  % 3,41
 • BIST 100
  98.415
  % 0,00
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

İşyeri Açma ve Destek Kredileri Nasıl Alınır?

İşyeri Açma ve Destek Kredileri Nasıl Alınır?

KOSGEB yeni işyeri açma hedefi olanların adeta en büyük destekçisi olarak adlandırılacak kadar değerli bir yapı taşı halindedir. KOSGEB her yıl işyeri açma kredileri vermektedir. Bu kredilerin her yıl verilmesinden de iş yeri açacak kişilere çok büyük bir destek verdiğini anlayabiliriz. Her yıl binlerce kişi iş yeri açma kredisi almaktadır. Aldıkları bu krediler ile de iş fikirlerini hayata geçiriyorlar. Ancak verilen bu krediler öyle durduk yere de verilmemektedir.

Girişimcilerin bu krediyi almaları için KOSGEB’in belli şartları vardır. Bu şartları sağlayan girişimciler bu durumda bu krediden faydalanabilirler.Açıkçası, bu kredi tam bir kredi olmadığı için hibe demek daha doğru bir söyleyiş olacaktır.  Çünkü verilen bu kredilerin elli bin Türk Liralık kısmı geri ödeme olmaksızın verilmektedir. Bu da hibe denmesinin daha doğru olacağının bir nevi ispatıdır. Yüz bin Türk Liralık kısmı ise sadece makine-teçhizat almanız şartıyla kredidir. Bu krediyi ise KGF kefaleti ile alabiliyorsunuz.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları 2019

2019 KOSGEB nitelikli eleman desteğini alma şartlarından bir tanesi çalışan elemanın KOSGEB’in destek verdiği proje kapsamında olması gerekliliğidir. KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelerin zorlu ekonomi ortamında rekabet edebilmesi adına bazı destekler veriyor. KOSGEB, KOBİ’ler hibe ve faizsiz kredi desteği sağlıyor. Bu destekler sayesinde de şirketler ihtiyaçları olan maddi kaynağa ulaşabiliyor. KOSGEB’in verdiği desteklerden bir tanesi de nitelikli eleman için olandır. KOSGEB nitelikli eleman desteği alabilmek

İlgili İçerik

Banka kredilerine pek benzememektedir. Bu konuda daha kapsamlı bilgi edinebilmek için yazının devamını okumanızı tavsiye ederiz.Şöyle bir uyarı yapmak da isteriz. Sadece KOSGEB işyeri açma kredisine güvenerek bir işletme kurmamanızı tavsiye ediyoruz. Nedenini soracak olur iseniz KOSGEB, harcamalarınızın tamamını size geri ödemeyecektir. KDV giderleriniz cebinizden çıkar. Mesela yine, destek oranları mevzu bahistir. Ayrıca KOSGEB desteklerinin oranları da, bulunduğunuz ile göre de değişiklik göstermektedir. Bu konuyu özetlemek gerekirse;

 • Öncelik olarak harcamalarınızı siz kendiniz yaparsınız. Çok daha sonraki bölümde de KOSGEB size bunu geri öder. 2018 yılında bir değişikliğe gidildi. Bu tarihten sonra artık makine-teçhizat harcamaları için KOSGEB kredi alacak iş yeri açacak kişilere yüzde yirmi teminat görme şartı ile erken ödeme yapabilmektedir.
 • Bir grup insanın sandığının aksine KOSGEB KDV‘yi karşılamaz.
 • Ayrıca KOSGEB tadilatı ve inşaat masraflarını da karşılamaz.
 • Tabela ve benzeri gibi reklam giderlerini de karşılamaz.
 • Su, telefon, internet, doğalgaz ve benzeri gibi kullanım giderlerini de KOSGEB karşılamamaktadır.
 • Bunların yanı sıra hammadde ve mal alımı gibi giderleri de KOSGEB karşılamamaktadır.

Peki, KOSGEB bunları karşılamıyor da neyi karşılıyor der iseniz bu soruların cevabını yazının devamın da bulabilirsiniz. Sadece KOSGEB’in vermiş olduğu iş yeri açma kredisi ile iş yeri açamaya kalkışmamalısınız ve cebinizde sermayenizin olması gerekmektedir. Eğer sermayeniz var ve işyeri açma fikriniz var ise bu gibi durumlarda bir problem teşkil olmamaktadır. Bu gibi durumlarda KOSGEB belli giderlerinizi karşılayacaktır.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği 2019

Genç girişimcilere verilen KOSGEB desteği kapsamında, 150.000 TL kredi imkanı sunulmaktadır. KOSGEB genç girişimci desteği ile girişimciler, farklı bankalar aracılığıyla alabilecekleri bu kredi miktarının 50.000 TL’sini geri ödemezken, 100.000 TL’sini düşük faiz oranlarıyla ödemek zorundadırlar.KOSGEB Genç Girişimcilik Kredisi Başvuru ŞartlarıKOSGEB girişimcilik kredisi başvurusu için

İlgili İçerik

İşte bu şekilde olduğu zaman KOSGEB işyeri açma kredisi anlam kazanmış da olacaktır. Ayrıca şunu belirtmekte de fayda vardır ki; KOSGEB işyeri açma kredisi tek bir krediden ibaret değil. İş yeri açmak isteyen girişimci iş yeri açtıktan sonra KOSGEB’in diğer kredilerine de başvuru yapabilir tabi ki ister ise başvuru yapabilir her hangi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Bunların yanı sıra, diğer faizsiz KOBİ destek kredileri de iş yeri açmak isteyen girişimci kişiler için oldukça yararlı olabilir.

KOSGEB’den İş Yeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB’in girişimcilere vermiş olduğu kredi, bankaların verdiği kredilerden oldukça farklı bir kredi çeşididir. Bankalardan nakit para olarak kredi alırsınız. Ve bunu taksitler şeklinde faizi ile geri ödersiniz. Ancak bu sistem KOSGEB için geçerli değildir. KOSGEB, işyeri açma fikrinden dolayı ve ya direkt olarak açtığınız için size doğrudan nakit para vermez. Masraflarınızın belli bir oranını karşılar. Ve size geri ödeme yapar.

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar 2019

2019’da KOSGEB kredisi alınabilecek bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası’dır. Bunun dışında başvurulabilecek farklı bankalar da mevcuttur. Küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri ya da yeni bir girişimcilik yapmak isteyen kişiler KOSGEB’e destek için başvurabiliyor. Bu destek sayesinde de işletme için ihtiyaç duyulan nakit karşılanabiliyor. Bu destekler doğrudan KOSGEB aracılığıyla alınabiliyor. Fakat bunun yanı sıra bazı bankalar da KOSGEB işbirliğiyle uygun faiz olanağı olan kredileri işletme sahiplerine

İlgili İçerik