EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? - Banka ve Kredi Rehberi
 • YARIM ALTIN
  863,94
  % -0,35
 • $ DOLAR
  5,7449
  % -0,11
 • € EURO
  6,3531
  % 0,14
 • £ POUND
  7,4259
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  0,8211
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,0903
  % 0,28
 • BITCOIN
  48701,496
  % -0,18
 • BIST 100
  105.380
  % 1,54
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT ne zaman hesaba geçer? EFT kaç saate hesaba geçer? EFT işleminin hesaba geçme süresi nedir? EFT işlemi, hiç kuşkusuzki en çok kullanılan para gönderme işlemlerinden birisidir. Vede EFT, bir bankadan başka bir banka hesabına gönderilen transferler için kullanılan bir para gönderme yöntemidir. Durum bu şekilde olduğu zaman bulunan banka müşterileri için aynı bankada hesabı olması gözetmeksizin, karşı taraf ile aynı banka olmasa bile yeni hesap açmak yerine kendi banka hesaplarından EFT işlemi yaparak işlerini kolayca hallediyorlar. Ancak EFT işlemininde belirli bir zamanı ve masrafı bulunmakta. 

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?
EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT Nedir? Nasıl Tanımlanır?

Bankacılık  işlemleri gün geçtikçe yaygınlaşmakta ve sürekli bir artış göstermektedir. EFT de bu bankacılık işlemlerinden sadece bir tanesidir. Diğer para gönderme şekli olan havale işlemine göre diğer bankalara da para transferi yapmanızı sağlar. Bu sebepten ötürü kullanıcılar için daha fazla tercih edilir. EFT’nin ne olduğunu soranlar var ise yazımızın devamında bu konudanda bahsedeceğiz.

EFT işleminin açılımı Elektronik Fon Transferi dir. Herhangi bir bankanızdaki mevcut hesabınıza veya başka bir şahıs hesabına banka farkı gözetmeden yapılan para transfer işlemi EFT’dir. EFT işlemini şubeniz aracılığı ile, mobil bankacılık ve internet bankacılığı aracılı ile istediğiniz şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankalarda EFT işlemi sınırlı bir limite sahip olduğu için belirli bir mebla üzerine işlem yapacağınız zaman banka ile iletişime geçmeniz gerekebilir. Tabiki bu her banka için değişiklik gösterebilmektedir.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?
EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT Hesaba Geçmesi Ne Kadar Sürer?

EFT işlemini eğer banka şubesinde yapıldı ise 16:30’a kadar yapmış olduğunuz transferler aynı gün içerisinde karşıdaki banka hesabına geçmektedir. Eğer sizlerde bir mobil bankacılık yada internet bankacılığı kullanıcısı iseniz  saat 16:00’a kadar yapmış olduğunuz transferler aynı gün içerisinde karşı tarafa iletilmiş olacaktır. Bankalar EFT saatleri için herhangi bir oynama yapamazlar bunun sebebi ise Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu zaman aralıklarında yapmak zorundadırlar. EFT hesaba ne kadar sürede geçer sorusunun cevabını açıklamış olduk. EFT işleminin karşı taraftaki alıcısına geçme süresi tam olarak kesinlik taşımaz. Bazı zamanlarda sistemlerin yoğunluk oranlarına bağlı olarak saatlerce gecikme yaşanırken çoğu zaman birkaç dakika içerisinde hesaba geçmektedir. Yani EFT kaç dakika içerisinde hesaba geçer sorusu için pek net bir cevap veremeyiz.

Bankalar Ne Kadar Sürede EFT Gönderimi Sağlar?

EFT işlemi, EFT saatleri içerisinde yapıldı ise , girmiş olduğunuz bilgilerde herhangi bir eksik yada problem bulunmamaktaysa dakikalar içerisinde karşı tarafa ulaşmış olur. Bazı zamanlarda ise yaşanan teknik sıkıntılar, bankalar arasında yaşanan iletişimsel problemler bu sürede değişiklik göstermesini sağlamaktadır. Ancak bu durum pek olmamakla birlikte mağdur olmadan işleminiz halledilir. Eğer EFT işemi kaç dakika içinde hesaba geçer diyorsanız, takribi olarak hesaplandığı zaman 5 ile 30 dakika arasında alıcısına ulaşmış olacaktır.

Hafta Sonu EFT Yapılır Mı?

EFT yapabilmeniz için hafta içi ve mesai saatleri içinde olmanız gerekmektedir. Yani EFT’nin karşı tarafa aynı gün içinde geçmesini istiyorsanız EFT işlemini mesai saatleri içinde yapmanız gerekmektedir. EFT işlemini hafta sonuda yapabilirsiniz ama banka şubeler hafta sonları kapalı olduğu için yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden yapabilirsiniz. Buradan yaptığınız işlemlerinde limitli olduğunu unutmamanız gereklidir. Yüksek tutarlarda EFT gönderimi mobil veya internet bankacılığından yapmanıza onay vermeyebilir. 

Hafta sonunda yapmış olduğunuz ve onaylanan tüm EFT işlemleri bankaların açılması yani ilk iş günü ile birlikte hesaba geçmiş olacaktır. Bankalar mesai saatleri içerisinde işlemleri alarak kısa süre içerisinde transferleri tamamlarlar.

Yarım Gün Tatillerde EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Çoğu zaman özellikle bayram tatili zamanlarında idari tatil olduğu zaman tüm bankalar yarım gün çalışmaktadır. Bu gibi arife günlerinde EFT işlemi aynı gün içerisinde transferin tamamlanmasını istiyorsanız saat 11:00’a kadar EFT işleminizi bankanıza bildirmeniz veya mobil yada internet bankacılığından daha erken saatlerde işlemi yapabilirsiniz. Bu zaman aralığında işleminiz yetişmez ise EFT’niz iptal edilir yada bir sonraki iş gününde işlem sırasına alınarak transfer tamamlanır. 

Bir önceki yazımız olan Pasaport Randevu Rehberi başlıklı makalemizde pasaport randevu alma, pasaport randevu alma adana ve pasaport randevu alma çağrı merkezi hakkında bilgiler verilmektedir.