Altın Hesabı Nasıl Açılır? - Banka ve Kredi Rehberi
 • YARIM ALTIN
  866,90
  % -0,40
 • $ DOLAR
  5,7884
  % 0,62
 • € EURO
  6,4038
  % 0,17
 • £ POUND
  7,6197
  % 0,50
 • ¥ YUAN
  0,8242
  % 0,77
 • РУБ RUBLE
  0,0909
  % 0,53
 • BITCOIN
  42795,275
  % -1,72
 • BIST 100
  %
Aranacak kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın...

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Yatarım araçlarından biri olan altın hesabı; birikimlerini altın olarak değerlendirmek isteyen yatırımcıların altın satın alarak, altın hesabı açıp gram bazında altın alarak banka güvencesi altında yatırım yapmak için kullandıkları bir yöntemdir. Eskiden sadece altın hesabı açılıp TL bazında altın satın alınarak kullanılabilen altın hesabı günümüzde sahip olduğunuz altınları bankaya götürerek de açtırabildiğiniz bir yatırım hesabı haline gelmiştir. Altının getirisi yüksek bir yatırım aracı olduğunu düşündüğünüzde altın hesabı açarak yatırımınızın değerlenmesi size iki farklı konuda avantaj sağlar.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

1 ) Altınlarınızı banka güvencesi altında değerlendirmiş olacağınız için çalınma, kaybolma riski ve stresi olmadan yatırım yapabilecek ve getiri elde edebileceksiniz.

2 ) Altın hesabı açarken vadeli ve vadesiz olmak üzere iki farklı hesap açabiliyorsunuz. Vadeli altın hesabında bir yandan altın değerine göre yatırımınız getiri getirirken bir yandan da vade faizi ile getiri elde ediyorsunuz. Bu anlamda bir taş ile iki kuş vurmuş oluyorsunuz.

Nasıl Altın Hesabı Açabilirim?

Altın hesabı açmak için izleyebileceğiniz 2 temek yol var. Bu yöntemlerden biri çalıştığınız veya çalışma istediğiniz bankaya giderek, internet bankacılığı aracılığı ile altın hesabı açtırmaktır. Eğer işlemleri internet bankacılığı üzerinden yapıyorsanız işiniz daha kolay olacaktır. Altın hesabı açtırmak için banklar farklı alt limitler koymuştur. Kimi banka da alt limit 2 gram iken kimi banka 50 gram alt limit belirliyor. Çalışmak istediğiniz bankanın belirlemiş olduğu alt limit değerinde altın satın alma işlemi yaptığınızda altın hesabınız açılmış oluyor.

Nasıl Altın Hesabı Açabilirim?

Nasıl Altın Hesabı Açabilirim?

Vadesiz altın hesabı; altın hesabı türü olan vadesi altın hesabında altınlarınız banka güvencesi altında değerleniyor. Çalışma, kaybolma, eksilme riski olmadan hem altınlarınızı muhafaza ediyorsunuz hem de altın saklama derdinden kurtulmuş oluyorsunuz.

Vadeli altın hesabı; Vadeli altın hesabı aynı vadeli mevduat hesabi gibi kullanabildiğiniz bir hesaptır. Öncelikle altın hesabı açtırmanız gerekiyor. Altın hesabı açılırken vadeli seçeneği seçmelisiniz. Vadeli altın hesabı açtığınızda sizden istenilen alt limitteki altını satın almak zorundasınız. Alt limit kadar altın aldığınızda size vade süresi soruluyor. Vade süresini belirledikten sonra artık altınlarınız hem altının değer kazanmasına göre değerlenecek gem de belirli bir vade faizi ile size getiri sağlayacaktır.

Altınları Bankaya Götürün

Düğünden, nişandan veya yastık altı yatırımı olarak tercih ettiğiniz altınlarınızı bankaya götürerek de altın hesabı açabilirsiniz. Sahip olduğunuz, çeyrek, yarım, tüm. Cumhuriyet altınını, bilezik kolye gibi takıları bankaya götürerek altın hesabı açabilirsiniz. Bankaya gittiğinizde götürmüş olduğunuz altınlar tartılarak kaç grama tekabül ettiği belirlenecektir. Sahip olduğunuz altınlardan gram ile alım satımı yapılmayan çeyrek, yarım ve tüm altınlar o günkü değer üzerinden hesaplanarak gram altına çevrilecektir. Toplamda sahip olduğunuz gram altın cinsinden altın hesabınızı artık kullanabilirsiniz. Altın hesabını bozdurmak istediğinizde ister yatırmış olduğunuz çeyrek sayısına isterseniz gram altın cinsine göre bozdurabiliyorsunuz.

Altınları Bankaya Götürün

Altınları Bankaya Götürün

Sahip olduğunu altın ürünlerini bankaya götürerek altın hesabı açtırırken vadeli ve vadesiz olmak üzere iki farklı hesap açtırabiliyorsunuz.

Garanti Bankası, Kuveyt Türk, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank gibi bankalar vadeli ve vadesiz altın hesabı açan bankalardır. Bu bankalar vadesi altın hesapları konusunda aynı iken vadeli altın hesabı konusunda vade faizine göre değişiyorlar. En avantajlı altın hesabını sunan banka ise yüzde 2.50 oranı ile garanti bankasıdır. Kuveyt Türk Bankası yüzde 2.41 ile en avantajlı ikinci banka olarak altın hesabı açabileceğiniz bankadır. Vadeli altın hesabı açarken faiz oranı en yüksek olan bankayı tercih etmek size avantaj sağlar.

Bir önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? başlıklı makalemizde atm den eft ne zaman hesaba geçer, bankalar arası eft ne zaman hesaba geçer ve cuma akşamı eft ne zaman hesaba geçer hakkında bilgiler verilmektedir.